Par vienu strīdīgu Krimināllikuma pantu
Prof., Dr. habil. iur. Uldis Krastiņš, LU Juridiskās fakultātes Krimināltiesisko zinātņu katedras vadītājs, — "Latvijas Vēstnesim"
Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"
Viens no uzdevumiem, izstrādājot Krimināllikumu, bija — padarīt to vieglāk uztveramu un līdz ar to atvieglot atsevišķu Krimināllikuma normu piemērošanu krimināllietu pirmstiesas un tiesas izmeklēšanā.
Šāda uzdevuma īstenošana lielākoties tika sasniegta, pilnīgāk formulējot Krimināllikuma pantu dispozīcijas, ietverot noziedzīgu nodarījumu sastāvu aprakstos plašāku konkrēta nodarījuma pazīmju izklāstu.
Ir izmantots arī tāds krimināltiesiskās normas uzbūves paņēmiens, pēc kura vienā noziedzīga nodarījuma sastāvā tiek apvienoti divu patstāvīgu noziedzīgu nodarījumu sastāvu pazīmes. Tā ir situācija, kad noziegumu ideālās kopības gadījumos, piemēram, laupīšanā, ja tā saistīta ar slepkavību, atbilstoši Latvijas Kriminālkodeksam (turpmāk LKK) katrs nodarījums tika kvalificēts atsevišķi, nosakot sodu par katru no šiem nodarījumiem un arī pēc noziegumu kopības.
Tie ir nodarījumu ideālās kopības gadījumi, kad viena un tā pati persona ar savu darbību vai savstarpēji saistītām darbībām vienā šo darbību realizēšanas procesā izdara vismaz divus patstāvīgus noziedzīgos nodarījumus, par kuriem tā līdz sprieduma taisīšanai nav bijusi notiesāta un attiecībā uz kuriem nav iestājies arī kriminālatbildības noilgums.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.