6. Februāris 2007 /NR. 6 (459)
Skaidrojumi. Viedokļi
Labas ticības princips un tā piemērošana Latvijas civiltiesībās
3

Saskaņā ar Civillikuma (turpmāk - CL) 1.pantu "tiesības izlietojamas un pienākumi pildāmi pēc labas ticības". Ņemot vērā abstrakto formulējumu, diskusijas par šī panta nozīmi un piemērošanu tika sāktas jau tūlīt pēc CL spēkā stāšanās.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU  /  5 RAKSTUS
piekļuves kods
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
28_atsauce
26. Februāris 2007 / 14:30
0
ATBILDĒT
atvainojos - domāta bija 27.atsauce
28_atsauce
26. Februāris 2007 / 14:26
0
ATBILDĒT
"Pārdevēja rīcībā esošās informācijas noklusēšana par to, ka pašvaldība gatavojas veikt zemes izmantošanas mērķa maiņu pārdodamajam zemes gabalam" sk. - 28.atsauce - šādu informācijas "noklusēšanu" Latvijā nevarētu atzīt par neatbilstošu labas ticības principam. Teritorijas plānojums (detālplānojums) ir ārējais normatīvais akts, kas ir vispārpieejams. Tas tiek pieņemts divu sabiedrisko apspriešanu rezultātā un nav iespējams runāt par kādu informācijas slēpšanu ko kādas privātpersonas puses (ja vien vietējā pašvaldība ko neizdomā neizpaust un kādu svarīgu informāciju, piemēram, par ietekmes uz vidi novērtējumu paturēt kādā „pažobelē”). Visbiežāk tieši vietējās pašvaldības, nevis nekustamā īpašuma īpašnieka, rīcībā ir kāda vispārpieejama informācija, kas attiecas attiecīgā zemesgabala plānoto (atļauto) izmantošanu. Būtībā pats īpašnieks nemaz nevar tieši ietekmēt to, kāds būs viņa zemesgabala atļautā (plānotā) izmantošana. Pretējā gadījumā, visi zemesgabali kļūtu par tādiem, uz kuriem iespējams veikt komerc vai savrupmāju apbūvi.Aizstāvis
6. Februāris 2007 / 15:33
0
ATBILDĒT
Loti labs pētījums! Tā turpināt!Vienīgi nevaru piekrist secinājumam, ka: "kļūdaini piemērot tiesību netaisnprātīgas izlietošanas aizliegumu gadījumā, kad kreditors prasa izpildīt īpaši nesamērīgi apgrūtinošas līgumsaistības, ja parādnieks ir ekonomiski, sociāli vai citādā ziņā vājāks par kreditoru."

Pretēji uzskatam, ekonomiska vai intelektuāls vājums var būt par iemeslu tiesību netaisnprātīgas izlietošanas aizlieguma piemērošanai. Tāds pastāv patērētāju tiesībās. Šāds secinājums pamatojas uz to, ka ekonomiskā vai intelektuāla vājuma izmantošana var kalpot par pamatu tiesību netaisnprātīgai izmantošanai. Nelabticīgai rīcībai ir subjektīvs raksturs, proti, tā ir viena kontrahenta, kaut apzināta darbība vai bezdarbība ar zināmu nolūku. Iepriekš minētās darbības vai bezdarbības realizēšanai par pamatu var kalpot otra kontrahenta ekonomiski, sociālais vai intelektuālais vājums, kuru apzinoties var izmantot savtīgos nolūkos. Labas ticības princips pieprasa, lai tiesību subjekti rēķinātos viens ar otru un ņemtu vērā pretējās puses intereses. Taču, ja viena puse apzinās otras puses vājumu, tai nav šķēršļu tiesības izmantot nelabticīgi. Līguma slēdzēja puse, kurai nav vispārēju zināšanu līgumu slēgšanā arī nevarēs apzināties no līgumā izrietošās nelabvēlīgās sekas. Protams, nav runa, ka jebkādas no līguma izrietošās nelabvēlīgās sekas varētu tik uzskatītas par nelabticīgām. Taču, ja piemēram, līgumā ietvertā sankcija par saistību neizpildi paredz līgumsodu pieckāršā apmērā, tad šaubos, ka var runāt par tiesību labticīgu izmantošanu no otras līgumslēdzējas puses, kura izmantojot nezināšanu berzē rokas, gaidot, kad pirmais pieļaus saistību pārkāpumu.

Praksē ir ļoti daudz gadījumu, kad tieši intelektuālais un ekonomiskais vājums ir par pamatu tiesību netaisnprātīgai izlietošanai. (Ekonomiskais vājums tāpēc, ka ikdienā slēdzamajos darījumos nav iespējams, katrreiz algot kvalificētu speciālistu.)Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties