31. Jūlijs 2007 /NR. 31(484)
Skaidrojumi. Viedokļi
Īres maksas noteikšanas principi
4

Atlīdzināmi un īres maksā ir iekļaujami tikai nepieciešamie izdevumi. Nepieciešamo izdevumu nošķiršana no greznuma izdevumiem nevarētu sagādāt problēmas. Turpretim sarežģījumi varētu rasties, nosakot, vai izdevumi uzskatāmi par nepieciešamajiem vai derīgajiem izdevumiem, un šāds jautājums vērtējams atkarībā no apstākļiem.

Īres maksas noteikšanas principi

 

Turpinot diskusiju par strīdīgajiem jautājumiem*

 

Atlīdzināmi un īres maksā ir iekļaujami tikai nepieciešamie izdevumi. Nepieciešamo izdevumu nošķiršana no greznuma izdevumiem nevarētu sagādāt problēmas. Turpretim sarežģījumi varētu rasties, nosakot, vai izdevumi uzskatāmi par nepieciešamajiem vai derīgajiem izdevumiem, un šāds jautājums vērtējams atkarībā no apstākļiem.

 

Mg.iur. JĀNIS SPILVE, Law Office “Convents” juriskonsults


 

SPILVE.JPG (13977 bytes)
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”

* Redakcijas piebilde. Iepriekš “JV” publicētie materiāli par īres tematiku (it īpaši attiecībā uz denacionalizētajiem namiem) izraisījuši ļoti lielu lasītāju ievērību un arī diskusiju – gan starp juristiem un ekonomistiem, gan arī īrniekiem un namīpašniekiem. Tādēļ šajā “JV” numurā izvērstāk pievēršamies tieši mājokļu īres jautājumiem, publicējot ne vien saistībā ar minēto diskusiju redakcijas rīcībā nonākušos dažādu lietpratēju viedokļus, bet arī šai tematikai atbilstošu tiesu praksi.

 

1. Situācija līdz 2006. gada 31. decembrim

Līdz 2006. gada 31. decembrim īres maksa denacionalizētā vai likumīgajam īpašniekam atdotā mājā tika noteikta saskaņā ar likuma “Par dzīvojamo telpu īri” pārejas noteikumu 4. punktu (turpmāk tekstā – Īres likums). Tas paredzēja, ka īres maksas apmēru nosaka, īrniekam un izīrētājam rakstveidā vienojoties, bet, ja vienošanās netiek panākta, laikā līdz 2006. gada 31. decembrim īres maksa par vienu kvadrātmetru īrētās dzīvokļa platības nedrīkst būt augstāka par šajā punktā fiksētajām summām.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ilze
29. Janvāris 2014 / 16:30
0
ATBILDĒT
Interesanti, kāda ir īres maksā tajā tukšajā mājā , kuras sastāda jau pusi no Rīgas vcentra mājā, neviens normatīvais akts Latvijā nenosaka saglabāt Rīgas centra dzīvojamo fondu,
maģistrs
6. Augusts 2007 / 17:29
0
ATBILDĒT
pajoliņam ir taisnība

īrnieks
1. Augusts 2007 / 12:09
0
ATBILDĒT
Autors atzīst, ka valsts nodevas apmērs salīdzinājumā ar iepriekšējo īres maksu ir liels, bet turpat ierosina: " Tādēļ praksē būtu lietderīgi šajā jautājumā ieviest speciālista, piemēram, vērtētāja, atzinuma esamību, kas zināmā mērā būtu par atskaites punktu pusēm savstarpējās vienošanās procesā.

Attiecībā par dzīvojamās mājas tehniskās uzturēšanas izdevumiem vajadzētu iesniegt sertificēta būvinženiera atzinumu par veicamajiem nepieciešamajiem remontiem un to izmaksām."

Sanāk tā dīvaini - izīrētājs, kurš parasti ir nesalīdzināmi turīgāks par īrnieku, samaksās kādam vērtētājam, kurš novērtēs atbilstoši par pakalpojumu samaksātajai naudas summai kā vajadzēs, vēl samaksās par būvinženiera pakalpojumiem, kas arī nav lēti, un tad to visu piedzīs no īrnieka.

Izskatās pēc tipiskas interešu lobēšanas.

RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties