7. Augusts 2007 /NR. 32 (485)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vardarbība pret sievieti ģimenē

Starptautiskajās cilvēktiesībās vardarbībai pret sievieti, t. sk. vardarbībai ģimenes ietvaros, tiek pievērsta īpaša uzmanība, kas, no vienas puses, izskaidrojams ar sieviešu tiesību aizstāvju aktīvo darbību, bet, no otras puses, ar statistiku par partnera vardarbību pret sievieti. Šīs statistikas rezultāti tiek dēvēti par globālu cilvēktiesību katastrofu. Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem 70% nogalināto sieviešu slepkavībās vainojami viņu vīriešu dzimuma partneri un pasaulē no vardarbības cietušo sieviešu īpatsvars svārstās no 30% līdz 60%1; saskaņā ar Eiropas Padomes statistiku viena no četrām sievietēm savā mūžā ir cietusi no vardarbības ģimenē un 6-10% sieviešu cieš no vardarbības ģimenē katru gadu, kā arī vardarbība ģimenē ir biežākais nāves un invaliditātes cēlonis visām sievietēm vecumā no 16 līdz 44 gadiem.2 Diemžēl Latvijā joprojām nav valsts mēroga statistikas par vardarbību ģimenē.

Vardarbība pret sievieti ģimenē

Statistika rāda globālu cilvēktiesību katastrofu

 

Dipl.iur. Linda Svilāne un Mg.iur. Lauma Bite, resursu centra sievietēm “Marta” projekta “Juridiskā palīdzība sievietēm, kuras cieš no vardarbības ģimenē” juristes

 

02.JPG (13167 bytes)
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”

Starptautiskajās cilvēktiesībās vardarbībai pret sievieti, t. sk. vardarbībai ģimenes ietvaros, tiek pievērsta īpaša uzmanība, kas, no vienas puses, izskaidrojams ar sieviešu tiesību aizstāvju aktīvo darbību, bet, no otras puses, ar statistiku par partnera vardarbību pret sievieti. Šīs statistikas rezultāti tiek dēvēti par globālu cilvēktiesību katastrofu. Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem 70% nogalināto sieviešu slepkavībās vainojami viņu vīriešu dzimuma partneri un pasaulē no vardarbības cietušo sieviešu īpatsvars svārstās no 30% līdz 60%1; saskaņā ar Eiropas Padomes statistiku viena no četrām sievietēm savā mūžā ir cietusi no vardarbības ģimenē un 6–10% sieviešu cieš no vardarbības ģimenē katru gadu, kā arī vardarbība ģimenē ir biežākais nāves un invaliditātes cēlonis visām sievietēm vecumā no 16 līdz 44 gadiem.2 Diemžēl Latvijā joprojām nav valsts mēroga statistikas par vardarbību ģimenē.

2006. gada 9. oktobrī prezentētajā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretāra Kofi Annana biroja veiktajā pētījumā par vienu no mūslaiku visnopietnākajiem cilvēktiesību izaicinājumiem tiek uzskatīta vardarbības pret sievietēm izskaušana.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties