14. Augusts 2007 /NR. 33 (486)
Skaidrojumi. Viedokļi
Satversmes tiesas jaunie tiesneši - atklāti par savu darbu

Pērn, kad aktualizējās jautājums par jaunu kandidātu izvirzīšanu un apstiprināšanu amatā to četru Satversmes tiesas (ST) tiesnešu vietā, kuriem drīzumā beigsies pilnvaras, izskanēja dažādi viedokļi par to, kādiem vajadzētu būt šiem pretendentiem, - vērtējot gan pēc profesionālās kompetences, gan cilvēciskās mērauklas. Nule apritējis pusgads, kopš tiesneša zvērestu nodeva divi - KASPARS BALODIS un VIKTORS SKUDRA - no šiem četriem jaunievēlētajiem ST tiesnešiem. Neilgi pirms tam šī amata pienākumus jau bija sācis pildīt ULDIS ĶINIS, bet pavasarī jaunajiem tiesnešiem pievienojās arī KRISTĪNE KRŪMA. Kaut gan aizritējis ne pārāk ilgs laiks, kopš jaunie tiesneši ķērušies pie darba un sākuši to iepazīt personīgi (nevis - kā agrāk - no malas raugoties), "Jurista Vārds" viņus uzrunāja, lai savus lasītājus tuvāk iepazīstinātu ar jaunajiem tiesnešiem, kuri kopskaitā veido ST sastāva vairākumu.

Satversmes tiesas jaunie tiesneši – atklāti par savu darbu

Pērn, kad aktualizējās jautājums par jaunu kandidātu izvirzīšanu un apstiprināšanu amatā to četru Satversmes tiesas (ST) tiesnešu vietā, kuriem drīzumā beigsies pilnvaras, izskanēja dažādi viedokļi par to, kādiem vajadzētu būt šiem pretendentiem, – vērtējot gan pēc profesionālās kompetences, gan cilvēciskās mērauklas. Nule apritējis pusgads, kopš tiesneša zvērestu nodeva divi – KASPARS BALODIS un VIKTORS SKUDRA – no šiem četriem jaunievēlētajiem ST tiesnešiem. Neilgi pirms tam šī amata pienākumus jau bija sācis pildīt ULDIS ĶINIS, bet pavasarī jaunajiem tiesnešiem pievienojās arī KRISTĪNE KRŪMA.

Kaut gan aizritējis ne pārāk ilgs laiks, kopš jaunie tiesneši ķērušies pie darba un sākuši to iepazīt personīgi (nevis – kā agrāk – no malas raugoties), “Jurista Vārds” viņus uzrunāja, lai savus lasītājus tuvāk iepazīstinātu ar jaunajiem tiesnešiem, kuri kopskaitā veido ST sastāva vairākumu.

 

Redakcija izsaka pateicību par atbalstu materiāla tapšanā Satversmes tiesas preses sekretārei Līnai Kovalevskai.

 

Kāds ir Satversmes tiesas tiesneša darbs? Vai tas atbilst priekšstatam, kādu to iedomājāties, kandidējot uz tiesneša amatu?

 

01.JPG (11573 bytes)
Foto: Boriss Koļesņikovs, “JV”

Uldis Ķinis: Satversmes tiesas tiesnesim nav un nevar būt citāda vērtību skala, kāda tā noteikta ikvienam Latvijas Republikā praktizējošam tiesnesim. Atšķirība ir tikai ieņemamā amatā un atbildības līmenī, bet ne pašā vērtību skalā.

U. Ķinis: Es jau iepriekš, līdz apstiprināšanai ST tiesneša amatā, 25 gadus nostrādāju par tiesnesi Kuldīgas rajona tiesā, turklāt pusotru gadu esmu bijis Eiropas Savienības tieslietu eksperts Gruzijā. Līdz ar to mana iepriekšējā darba pieredze ir pietiekams pamats, lai izprastu, ar ko nodarbojas ST tiesnesis.

ST tiesnesim ir pienākums atbilstoši ST reglamentam iepazīties ar šajā tiesā saņemtā un viņam nodotā pieteikuma vai konstitucionālās sūdzības materiāliem, sagatavot lēmumu par lietas ierosināšanu vai atteikšanos ierosināt lietu, bet, ja lieta jau ierosināta un tiesas priekšsēdētājs to nodevis izskatīšanā konkrētam tiesnesim, sagatavot šo lietu iztiesāšanai, pieprasīt atbildes no ieinteresētajām institūcijām (Saeimas, Ministru kabineta, ministrijām, Tiesībsarga biroja u.

ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties