Pirms diviem gadiem, 2005. gada 1. oktobrī, stājās spēkā Kriminālprocesa likums. Jaunajam likumam bija jābūt efektīvākam un pilnīgākam par veco - Kriminālprocesa kodeksu. Tomēr jautājums, vai Kriminālprocesa likumam ir izdevies savu uzdevumu izpildīt, ir strīdīgs. Ir institūti, kas ar jauno likumu uzlaboti, mainīti, daži ir izzuduši. Tomēr nevar viennozīmīgi pateikt, ka Kriminālprocesa likums visos aspektos ir tā priekšgājēja kodeksa uzlabojums, jo pastāv institūti, kuru regulējuma pilnveidošanai nav pievērsta pienācīga uzmanība. Viens no tādiem, kas saskaras ar šādu problēmu, ir kratīšanas institūts. Arī jaunais likums, tāpat kā iepriekšējais, turpina izmantot abstraktas un neskaidras frāzes saistībā ar kratīšanu.
Kriminālprocesā nepieciešami grozījumi
Kratīšanas institūta regulējums ir abstrakts un neskaidrs
Likumdevējam noteikti nevajadzētu aprobežoties ar sausu zinātni, bet gan ņemt vērā arī praktiķu ieteikumus un pieredzi, kā arī, apspriežot likuma grozījumus, pieaicināt kompetentus speciālistus.
Aloizs Vaznis, zvērināts advokāts
Foto: Toms Kalniņš, A.F.I. |
Pirms diviem gadiem, 2005. gada 1. oktobrī, stājās spēkā Kriminālprocesa likums. Jaunajam likumam bija jābūt efektīvākam un pilnīgākam par veco – Kriminālprocesa kodeksu. Tomēr jautājums, vai Kriminālprocesa likumam ir izdevies savu uzdevumu izpildīt, ir strīdīgs.
Ir institūti, kas ar jauno likumu uzlaboti, mainīti, daži ir izzuduši. Tomēr nevar viennozīmīgi pateikt, ka Kriminālprocesa likums visos aspektos ir tā priekšgājēja kodeksa uzlabojums, jo pastāv institūti, kuru regulējuma pilnveidošanai nav pievērsta pienācīga uzmanība. Viens no tādiem, kas saskaras ar šādu problēmu, ir kratīšanas institūts. Arī jaunais likums, tāpat kā iepriekšējais, turpina izmantot abstraktas un neskaidras frāzes saistībā ar kratīšanu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.