Ar noziedzīgiem nodarījumiem, kas izdarīti aiz neuzmanības, saistītās problēmas kļūst arvien aktuālākas. Tā iemesls ir ātra tehnoloģiju attīstība, paaugstinātas bīstamības avotu skaita palielināšanās, jaudīgāku enerģijas avotu izmantošana, līdz ar to proporcionāli pieaug arī neuzmanīgu noziedzīgu nodarījumu bīstamība.
Noziedzīgie nodarījumi pret ceļu satiksmes drošību
Kriminoloģiskais raksturojums
Larisa Saukāne, Latvijas Policijas akadēmijas doktorante
Ar noziedzīgiem nodarījumiem, kas izdarīti aiz neuzmanības, saistītās problēmas kļūst arvien aktuālākas. Tā iemesls ir ātra tehnoloģiju attīstība, paaugstinātas bīstamības avotu skaita palielināšanās, jaudīgāku enerģijas avotu izmantošana, līdz ar to proporcionāli pieaug arī neuzmanīgu noziedzīgu nodarījumu bīstamība.
Sabiedrībā valda uzskats, ka noziedzīgi nodarījumi aiz neuzmanības ir mazāk bīstami nekā noziedzīgi nodarījumi, kas izdarīti ar nodomu, tomēr, pēc autores domām, šāda pieeja nepamatoti ir vienkāršota.
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV” |
Latvijas juridiskajā literatūrā plaši izmanto terminu “situatīvi noziedzīgi nodarījumi”, taču šis jēdziens ir plašāks nekā “noziedzīgi nodarījumi aiz neuzmanības”, jo kriminoloģiskā izpratnē noziedzīgi nodarījumi ir to noziedzīgo nodarījumu kopums, ko izdara aiz neuzmanības un kas ir izdarīti noteiktā teritorijā noteiktā laikā. Situatīvās noziedzības jēdzienam ir divi skaidrojumi. Pirmais – noziedzīgi nodarījumi, ko izdara bez nodoma, t. i., aiz neuzmanības. Otrais – noziedzīgi nodarījumi, ko izdara atkarībā no situācijas, labvēlīgu apstākļu sakritības gadījumā, kā arī pastāvot ļoti minimālam atklāšanas riskam.1 Krievijas literatūrā izmanto terminu “noziedzīgi nodarījumi aiz neuzmanības”, arī autore uzskata, ka šā jēdziena lietošana būtu loģiska, jo, kā atzīst paši mācību grāmatas autori, “otrā veida noziedzīgus nodarījumus kā atsevišķu kategoriju parasti nenodala un vairāk runā par noziedzīgiem nodarījumiem, kas izdarīti aiz neuzmanības”.2
Saskaņā ar Krimināllikuma 10. panta 1. daļu krimināltiesībās nošķir divas neuzmanības formas:
1) noziedzīga pašpaļāvība, tas ir, ja persona, kas to izdarījusi, ir paredzējusi savas darbības vai bezdarbības seku iestāšanās iespēju, tomēr vieglprātīgi paļāvusies, ka tās varēs novērst;
2) noziedzīga nevērība, tas ir, ja persona nav paredzējusi šādu seku iestāšanās iespēju, kaut gan pēc nodarījuma konkrētajiem apstākļiem tai vajadzēja un tā varēja tās paredzēt.
Noziedzīgi nodarījumi aiz neuzmanības var skart vairākas darbības jomas. Galvenās jomas ir šādas:
1) transportlīdzekļu ekspluatācija;
2) mašīnu, agregātu vai citu stacionāro paaugstinātas bīstamības avotu ekspluatācija ražošanā;
3) celtniecība, spridzināšana;
4) darbs, kas saistīts ar iespējamu dabas piesārņošanu vai bojāšanu;
5) enerģijas avotu transportēšana un glabāšana;
6) pārtikas produktu, medikamentu ražošana, kā arī cilvēku ārstēšana un veterinārā palīdzība;
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.