17. Februāris 2009 /NR. 7 (550)
Skaidrojumi. Viedokļi
Šaujamieroču lietošanas nosacījumu izpratne
8
Dipl.iur.
Jānis Griķis
 

Ņemot vērā pēdējā laika notikumus: aplaupītas spēļuzāles un degvielas uzpildes stacijas, nogalināti inkasenti, ielās lidojoši bruģakmeņi, pakaļdzīšanās ar šaujamieroču izmantošanu, īpaši aktuāls kļūst jautājums par sabiedrisko drošību, kā arī individuālām tiesībām uz pašaizsardzību tās galējā izpausmē – šaujamieroču lietošanu.

Statistika liecina, ka Latvijā pašaizsardzībai reģistrēti 11 322 ieroči, t. sk. īsstobra vītņstobra (pistoles, revolveri) – 10 658, no tiem nēsāšanai – 9144 un garstobra gludstobra (medību bises pašaizsardzībai) – 664, kā arī 22 garstobra lielas enerģijas pneimatiskie ieroči.1 Šie skaitļi ir minami blakus tiem, kas ir tiesībsargājošo iestāžu rīcībā, tomēr plašākai publikai nav pieejami, jo ir valsts noslēpuma objekts saskaņā ar likumu "Par valsts noslēpumu"2 un Ministru kabineta 2004. gada 26. oktobra noteikumiem Nr. 887 "Valsts noslēpuma objektu saraksts".3

Minētie skaitļi mudina uzskatīt, ka tēma ir aktuāla, ar perspektīvu pieaugt, tādēļ raksta mērķis ir komentēt minētās jomas normatīvo regulējumu, rosinot atsevišķus grozījumus, un paust viedokli par šaujamieroču nēsātāju praktisko iemaņu nozīmi.

 

Normatīvais regulējums

Pastāv normatīvā bāze, kas, cita starpā, regulē divus pamatjautājumus – šaujamieroču lietošanas nosacījumus un šaujamieroču lietošanas kārtību. Minētie noteikumi ir ietverti šādos normatīvajos aktos: Militārā dienesta likums4 (13. pants), likums "Par policiju"5 (14. pants), Ieroču aprites likums6 (29., 30. pants), Apsardzes darbības likums7 (16., 17. pants), Ieslodzījuma vietu pārvaldes likums8 (24. pants), Robežsardzes likums9 (18. pants), likums "Par Valsts ieņēmumu dienestu"10 (16.² pants), Ministru kabineta 2002. gada 19. marta noteikumi Nr. 126 "Kārtība, kādā Valsts robežsardze veic valsts robežas apsardzību jūrā, izmantojot Nacionālo bruņoto spēku tehniskos līdzekļus, peldlīdzekļus un gaisa­kuģus"11 (31.–36. punkts). (Vēl var minēt arī Ministru kabineta 2004. gada 1. jūnija noteikumus Nr. 508 "Kuģu kontrole, pārbaudes un aizturēšanas kārtība Latvijas ūdeņos",12 taču tie attiecas uz kuģu ieroču izmantošanu, tāpēc sīkāk analizēti netiks.)

Tiesību normas par šaujamieroču lietošanu var iedalīt divos virzienos: normas, kuras attiecināmas uz amatpersonu tiesībām lietot dienesta šaujamieročus, pildot savus dienesta pienākumus (Militārā dienesta likums, likums "Par policiju", Robežsardzes likums u.c.), un normas, kuras attiecas uz privātpersonām (Ieroču aprites likums). Vēl ir nosacīta trešā kategorija – apsardzes darbinieki, kuriem ir tiesības lietot šaujamieroci, pildot darba pienākumus saskaņā ar Apsardzes darbības likumu, taču minētā likuma panti būtiski neatšķiras no Ieroču aprites likuma regulējuma, kam pakļautas privātpersonas.

Šiem tiesību aktiem jāpievērš uzmanība vairāku iemeslu dēļ.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
lasītājs
27. Februāris 2009 / 12:37
0
ATBILDĒT
pateicos autoram par sniegtajiem komentāriem, kas deva iespēju padomāt par rakstā neatrunātiem

jautājumiem, tomēr attiecībā uz medicīnas izziņu, negribētos piekrist, jo tas, kādā veidā cilvēki iegūst šīs izziņas un kādām pārbaudēm tās tiek pakļautas, nevar veidot nepareizo priekšstatu par to kāda ir šādas medicīniskās pārbaudes (\"paaugstinātā bīstamības avota atļauja\")nozīme un saturs. Praktiskās šaušanas nodarbības ir svarīgi, taču izšautās munīcijas daudzums nevar atbildēt uz jautājumiem, kas ir

saistīti ar personas psihisko noturības ārkārtas situācijas apstākļos izvērtēšanu.



Taču attiecībā uz aukstajām matērijām par to, kādam būtu jābūt ieroču aprites regulējuma raksturam (aizliedzošam, atļaujošam, ierobežojošam) vislabāko atbildi sniedz attiecīgo valstu statistika. Latvija ar savu vairāk ierobežojošo regulējumu šobrīd ir viens no labākās prakses paraugiem ES-ā un kā spēcīgākais arguments šādam apgalvojumam ir tas, ka pēdējā gada laikā spēkā ir stājušies trīs ES tiesību instrumenti (direkgīvas) civilās sprāgstvielas, pirotehnikas un jumta ieroču direktīvas jomā. Attiecībā uz vairāku šo direktīvu prasību ieviešanu Latvija jau sen īsteno iecerētās prasības, kas norāda uz 2 pazīmēm: 1) LR VARĒJA būt iniciators šādām prasībām, ja reiz tās darbojās iepriekš, taču ir palaista iespēja ārpolitiski iniciēt labākās prakses regulējumu visai ES; 2) rietumeiropas speciālistiem ir motivācija un pamats braukt LRā pēc pieredzes, kaut vai priekš tam, lai redzētu kādā kārtībā tiek uzturēts ieroču reģistrs. Un, saistībā ar sākotnējo tēzi par medicīnas pārbaudi kā labāko psiholoģiskās noturības radītāju nekā uzsvars uz praktiskām nodarbībām, pietiek vien salīdzināt dienesta ieroču izmantošanas statistiku ASV un LR, kur policijas skolās nodarbību skaits šaušanā varētu krietni pārsniedz LPA programmā paredzēto, taču beguļojošo autovadītāju aizturēšana, pielietojot un izmantojot ieroci varētu krietni pārsniegt Latvijas radītājus (aizturēšanas skaita propocionālā attiksme).

Just opinion.

Silvija
20. Februāris 2009 / 15:19
0
ATBILDĒT
Lūdzu atsaukties uz aicinājumu debatēt par šo tēmu Latvijas Juristu biedrībā un/vai Juristu dienu 2009 pasākumā. Info kontaktiem: www.ljb.lv. Paldies!
Gaidis
18. Februāris 2009 / 09:27
0
ATBILDĒT
Ļoti labs, analītisks raksts un vērtīgi komentāri. Noteikti izmantosim policijas darbinieku profesionālajā apmācībā.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 5
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties