17. Marts 2009 /NR. 11 (554)
Skaidrojumi. Viedokļi
Izmeklēšanas darbību raksturojums un veidi
3
Dr. habil. iur.
Reinhards Dombrovskis
Baltijas Starptautiskās akadēmijas emeritēts profesors 

Termins "izmeklēšanas darbība" kriminālprocesuālajā likumdošanā ir zināms sen. Jau 1864. gadā Krievijā bija pieņemts kriminālprocesa likums – "Устав уголовного судопроизводства", kurā izmantots šis termins. Krievu juridiskajā literatūrā šo terminu sākotnēji gan nelietoja. Tā, piemēram, prof. I. Foinicka grāmatā izmantots termins "procesuālā darbība".1 Сits krievu zinātnieks prof. N. Rozins lietoja terminu "izmeklēšanas pasākums", t. i., "следственное мероприятие".2

Arī Latvijā līdz 1926. gadam piemēroja Krievijas kriminālprocesa likumu "Устав уголовного судопроизводства". Tā 294. pantā bija noteikts, ka izmeklēšanas tiesnesis var veikt izmeklēšanas darbības, lai noskaidrotu patiesību. Pēcāk Krievijas kriminālprocesa likumu pārtulkoja latviešu valodā, un tas ar nosaukumu "Kriminālprocesa likumi" tika piemērots Latvijā no 1926. gada līdz 1940. gadam. Kriminālprocesa likumos bija dubulta pantu numerācija, norādot gan Kriminālprocesa likuma, gan arī Krievijas kriminālprocesa likuma pantus.

Krievijas kriminālprocesa likumā lietots termins "следственное действие", bet Kriminālprocesa likumos šis termins bija pārtulkots gana neveikli: nevis kā "izmeklēšanas darbība", bet kā "izmeklēšanas darbs" (KL 331. un 333. pants).

Latvijā XX gadsimta trīsdesmito gadu literatūrā ne tikai nebija sniegta izmeklēšanas darbības izpratne, bet gandrīz neizmantoja šo terminu. Piemēram, mācību kursā "Kriminālprocess", kas tika lasīts 1931.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
prateejs
23. Marts 2009 / 15:53
0
ATBILDĒT
Mūsējiem jau patīk atreferēt!
Anonīms lietotājs
23. Marts 2009 / 15:21
0
ATBILDĒT
Viņš jau prot lasīt tikai krievu un latviešu valodās.
lasītājs
20. Marts 2009 / 12:38
0
ATBILDĒT
Raksts jau interesants, tikai žēl ka balstīts tikai uz Krievijas un Latvijas zinātnieku autoru viedokli. Vai tad Eiropā izmeklēšana netiek veikta un tur nebūtu ko smelties?!
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties