Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas Disciplinārlietu komisija (Disciplinārlietu komisija) izveidota atbilstoši 2004. gada grozījumiem Advokatūras likumā.1 Kopš 2004. gada 1. jūnija Latvijā advokatūras pārvaldes iestāde – Padome – ir nodalīta no disciplinārlietu izskatīšanas un advokātu pārkāpumu vērtēšanas, izņemot atsevišķas funkcijas.
Padomes kompetencē ir izskatīt sūdzības un iesniegumus par advokātu darbību. Padome var vai nu ierosināt disciplinārlietu un nosūtīt materiālus Disciplinārlietu komisijai, vai arī izskaidrot advokātiem viņu rīcības nepareizību, lietu neierosinot.2 Pagājušā Latvijas zvērinātu advokātu pilnsapulce 2008. gadā ievēlēja Disciplinārlietu komisiju šādā sastāvā: Aivars Ludvigs, Inese Lūse, Helēna Mikitāne, Baiba Plaude, Ieva Ramiņa, Anatols Zujevs un Lauris Liepa.
Pagājušajā pārskata periodā Disciplinārlietu komisija nav izskatījusi nevienu lietu. Kā to vērtēt? Komisijas locekļiem tas, protams, ir labi – nav viegli vērtēt kolēģu darbību un piemērot sodu par pārkāpumiem. Patīkamāk ir slavēt, nevis pelt. Tomēr vai tas ir labi advokatūrai? Par to varētu strīdēties. Kā dzirdējām priekšsēdētāja ziņojumā,3 padome ir saņēmusi 107 iesniegumus un sūdzības. Šajā forumā jau norādīts, ka pasaules advokatūras organizāciju statistika demonstrē faktu: lielākā daļa sūdzību un iesniegumu par advokātu darbību nerada pamatu disciplinārlietu ierosināšanai.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.