Nobeigums. Sākums "JV" Nr. 32, 11.08.2009.
[40] Vairāki grozījumi izdarīti apsūdzētā tiesiskā statusa reglamentācijā. Tā, KPL 70. pantā, kurā reglamentētas apsūdzētā tiesības pirmstiesas procesā, veikti trīs grozījumi. Grozīts panta pirmās daļas 1. punkts (tas, starp citu, kopumā grozīts jau trīs reizes). Šis grozījums uzskatāms par visai būtisku, jo samazina to krimināllietas materiālu apjomu, kuru kopijas izsniedzamas vai ar kuriem apsūdzētais var iepazīties pēc pirmstiesas procesa pabeigšanas. Līdz šim šajā materiālu kopumā bija ietilpināti visi tiesai nododamās krimināllietas materiāli, bet no 1. jūlija apsūdzētais ir jāiepazīstina vai tam jāuzrāda tikai daļa no tiesai nododamās krimināllietas, proti, tikai tie materiāli, kas attiecas uz konkrētam apsūdzētajam izvirzīto apsūdzību un viņa personību. Lai arī sākotnēji šāds grozījums var šķist visai pamatots, tomēr tajā saskatāmi arī vairāki problemātiski aspekti. Šim jautājumam tuvāk pievērsīsimies rakstā par pirmstiesas procesu, apskatot jautājumus, kas saistīti ar pirmstiesas procesa pabeigšanu, tai skaitā lietas materiālu sadalīšanu tiesai nododamajā krimināllietā un arhīva lietā un kopiju izsniegšanu.
[41] KPL 70. panta trešajā daļā veiktas izmaiņas, aizstājot nostāju "liecību nesniegšana nav vērtējama kā traucēšana noskaidrot patiesību lietā un izvairīšanās no pirmstiesas izmeklēšanas procesa" ar "liecību nesniegšana nav vērtējama kā traucēšana noskaidrot patiesību lietā un izvairīšanās no pirmstiesas kriminālprocesa un tiesas". Šo grozījumu būtība slēpjas: 1) kompleksajos grozījumos KPL, kas saistīti ar jēdzienu "pirmstiesas izmeklēšana" un "pirmstiesas process" precīzāka lietojuma ieviešanu, un 2) precizējošā papildinājumā, kas šo normu attiecina arī uz tiesu.
[42] KPL 70. pants papildināts ar jaunu ceturto daļu šādā redakcijā: "Pēc pirmstiesas kriminālprocesa pabeigšanas un lēmuma par lietas nodošanu tiesai saņemšanas apsūdzētais var iesniegt tiesai tos lūgumus, kas radušies, iepazīstoties ar lietas materiāliem." Lai arī var noprast, ka minētie grozījumi veikti, lai īpaši uzsvērtu lūgumus, kas rodas, kad apsūdzētais ir iepazinies ar pierādījumu apjomu, kas no valsts apsūdzības puses tiek vai tiks izmantots viņa apsūdzības pamatošanai, un šo lūgumu adresātu, tomēr šie grozījumi ir vērtējami kā visai diskutējami. Pirmkārt, formāli šīs tiesības vairs nav attiecināmas uz pirmstiesas procesu, kas raksturots KPL 70. pantā. Otrkārt, apsūdzētā tiesības pirmās instances tiesā (kas aptver gan lietas sagatavošanas iztiesāšanai posmu, gan iztiesāšanu) reglamentētas nākamajā – KPL 71. pantā, kurā cita starp 10. punktā ir minētas tiesības pieteikt lūgumus. Treškārt, šis jautājums ir saistāms ar jautājumu kopumu par spēkā esošajām tiesību normām attiecībā uz pirmstiesas procesa pabeigšanas, nosūtot lietu uz tiesu, procesuālo kārtību, tai skaitā materiālu sadalīšanu, kopiju izsniegšanu, lūgumu pieteikšanu u. tml. nepilnībām, diskutējamiem apstākļiem. Kā jau norādījām, šiem jautājumiem pievērsīsimies rakstā par pirmstiesas procesu.
[43] KPL 71. pantā veikti divi apsūdzētā tiesību pirmās instances tiesā precizējoši grozījumi. Tajā skaitā papildināta nostāja par apsūdzētā tiesībām iepazīties ar tiesas sēdes protokolu, nosakot, ka papildus iepazīšanās tiesībām apsūdzētajam ir tiesības iesniegt par šo protokolu piezīmes, kas pievienojamas krimināllietas materiāliem.
[44] KPL 72. pantā veikti grozījumi, kuri saistāmi ar izmaiņām apelācijas tiesvedībā, kas paredz gadījumus, kad tā notiek rakstveida procesā. Līdz ar to KPL 72. panta trešā daļa izteikta citā redakcijā un tajā noteiktas apsūdzētā tiesības apelācijas instances tiesā, ja sūdzība tiek izskatīta rakstveida procesā:
"1) saņemt tās apelācijas sūdzības vai tā protesta kopiju, kas ir par pamatu viņa līdzdalībai apelācijas instances tiesā;
2) iesniegt iebildumus vai paskaidrojumus par saņemtajām apelācijas sūdzībām un protestu, kā arī iesniegt iebildumus pret lietas iztiesāšanu rakstveida procesā;
3) pieteikt noraidījumu tiesas sastāvam vai atsevišķam tiesnesim;
4) saņemt informāciju par sūdzības un protesta izskatīšanas kārtību un nolēmuma pieejamības dienu;
5) atsaukt savu vai aizstāvja sūdzību."
Tāpat pants papildināts ar ceturto daļu, kas gan nekādas izmaiņas nerada, jo saturiski ir līdzšinējā KPL 72. panta trešā daļa.
[45] KPL 73. pantā veikti divi grozījumi. Saskaņā ar vienu no tiem apsūdzētā tiesības kasācijas instances tiesā, ja lieta tiek iztiesāta mutvārdu procesā, papildinātas ar noraidījuma pieteikšanas tiesībām, kas uzskatāms par KPL normu savstarpējas saskaņošanas rezultātu.
[46] Vairākas izmaiņas veiktas KPL 75. pantā, kurā reglamentētas tādas personas tiesības, pret kuru notiek process medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanai. Pirmkārt, ir veikti grozījumi panta nosaukumā no "Personas tiesības, kura noziedzīgu nodarījumu izdarījusi, būdama nepieskaitāmības stāvoklī" uz "Personas tiesības, pret kuru notiek process medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu noteikšanai", kas atbilst mūsu iepriekšējās publikācijās ieteiktajiem ierosinājumiem. Atliek gan izteikt izbrīnu par to, ka, veicot visai pamatotas izmaiņas panta nosaukumā, izmaiņas nav ieviestas panta pirmajā daļā, līdz ar to joprojām saglabājusies nepilnība, ka panta teksts attiecināts tikai uz daļu no personām, pret kurām notiek process medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu noteikšanai.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.