2. Marts 2010 /NR. 9 (604)
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesai jāizvērtē visas maksātnespējas procesa pazīmes
12
Aldis Gobzems
zvērināts advokāts, bijušais Maksātnespējas likumprojekta darba grupas vadītājs 

Tiesu prakse maksātnespējas procesa lietās norāda uz tendenci, ka tiesa, lemjot par maksātnespējas procesa pasludināšanu, izvērtē tikai maksātnespējas procesa pieteikumā norādītās maksātnespējas procesa pazīmes esamību vai neesamību. Attiecīgi pēc konstatētā vai nu jātaisa spriedums par maksātnespējas procesa pasludināšanu, vai arī spriedums par maksātnespējas procesa pieteikuma noraidīšanu saskaņā Civilprocesa likuma1 363.7 pantu. Rakstā tiks noskaidrots, vai šāda tiesu prakse atbilst tiesību normām un maksātnespējas procesa mērķim.

Tiesu prakses tendence rāda: ja maksātnespējas procesa pieteikums ir iesniegts saskaņā ar Maksātnespējas likuma2 50. panta 2. punktā norādīto maksātnespējas pazīmi, tiesai būtu jāizvērtē, vai ir iestājusies pieteikumā norādītā pazīme, abstrahējoties no citu Maksātnespējas likuma 50. pantā minēto juridiskās personas maksātnespējas procesa pazīmju pārbaudes. Pēc tās konstatēšanas saskaņā ar Civilprocesa likuma 363.7 panta trešo daļu, papildus konstatējot arī to, ka parādnieka parādsaistības pārsniedz viņa aktīvus, jāpa­sludina parādnieka maksātnespējas process. Taču, ja tiesai maksātnespējas procesa pieteikumā norādīto maksātnespējas pazīmi neizdotos konstatēt, tai, pat tad, ja pastāvētu kāda cita no Maksātnespējas likuma 50. pantā noteiktajām maksātnespējas pazīmēm, būtu jātaisa spriedums par maksātnespējas pieteikuma noraidīšanu saskaņā ar Civilprocesa likuma 363.7 panta astoto daļu.3

Šāda tiesu prakse ir pretrunā gan ar tiesisko regulējumu maksātnespējas lietās, proti, konkrētām tiesību normām pēc būtības, gan arī ar maksātnespējas procesa mērķi kā tādu. Tiesai pēc maksātnespējas procesa pieteikuma procesuālās pieļaujamības (t. i., pieteikuma formāli juridiskā atbilstība likuma izvirzītajām prasībām – vai iesniedzis likumā ar subjektīvajām tiesībām apveltītais subjekts, vai pievienoti visi likumā noteiktie dokumenti, vai pieteikuma iesniedzējs ir ievērojis visas procesuālās darbības –, izvērtējot tiesas piekritības jautājumu) novērtēšanas un lēmuma par maksātnespējas procesa lietas ierosināšanu pieņemšanas būtu objektīvi jāizvērtē Maksātnespējas likumā norādīto maksātnespējas procesa pazīmju esamība vai neesamība, neatkarīgi no tiesiskā pamata, kas norādīts maksātnespējas procesa pieteikumā.

Tiesai, pat gadījumā, ja maksātnespējas procesa pazīme, kura norādīta maksātnespējas procesa pieteikuma pamatojumā, nav konstatējama, būtu objektīvi pēc lietā esošajiem materiāliem jāpārbauda un jāizvērtē, vai nav iestājusies kāda cita Maksātnespējas likumā norādīta maksātnespējas pazīme neatkarīgi no fakta, vai tā ir norādīta maksātnespējas procesa pieteikumā, pamatojoties uz kuru tiesa pieņēmusi lēmumu par maksātnespējas procesa lietas ierosināšanu, vai ne. Šāds tiesas pienākums izriet gan tieši no maksātnespējas procesu regulējošajām tiesību normām, gan arī no maksātnespējas procesa jēgas un mērķa.

 

I. Nav tiesiska pamata, kas noteiktu vienīgi pieteikumā norādītas maksātnespējas pazīmes konstatēšanu

Maksātnespējas likuma 50. pantā noteiktas maksātnespējas procesa pazīmes, atbilstoši kurām var iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu attiecībā uz parādnieku. Savukārt Maksātnespējas likuma 52. pants noteic to subjektu loku, kuri ir tiesīgi iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu minētā likuma 50. panta kārtībā. Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 52. panta pirmās daļas 1. punktu maksātnespējas procesa pieteikumu šajā likumā paredzētajos gadījumos tiesā var iesniegt kreditors vai kreditori.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
12 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
vērotājs
10. Jūnijs 2010 / 17:20
0
ATBILDĒT
„Tādējādi maksātnespējas procesā ņemamas vērā visu parādnieka kreditoru intereses.” – nez kāpēc tikai, bieži tie kreditori nemaz uz tiesu ar pieteikumu nesteidzās. Žēl jau tos uzņēmējus paliek, kad viens kantoris administratoru rokas tiek, tad ķēdītē par maksātnespējīgiem pārvēršas tie, kas saistīti, bet strādājošie smagajos ekonomiskajos apstākļos, darbiniekiem algu maksājot. Kādā tad ir administratoru loma? Vienu uzņēmumu ar banku „sadalot” caur to aktīviem citus līdz maksātnespējai novest… pamaz iespējas bija dotas…tiesas rokas sasien? kāds te sakars ar ārējo izskatu?

Sadalīt vieglāk, nekā ražojot nopelnīt…Ja citas pazīmes ir, tad ir arī citi kreditori, ko tad tie guļ? Varbūt sajēdz patreizējo situāciju un dot iespēju atpūsties, lai beidzot izdzīvotu tas „ļaunais”? Kāpēc vispār administrators ir tas dievs, kam dotas tādas apjomīgas tiesības citu vietā lemt par uzņēmuma rentabilitāti vai saistību kārtošanas pienākumiem, ja paši parādnieki nesteidzās? Cik daudz gadījumu, kad līdz maksātnespējai lielo uzņēmumu noved sīkie parādiņi, tikai tādēļ, kā maksātnespējas pieteikuma iesniegšana pārvēršas par konkurenta iznīcināšanu vai arī kārtēja administratora atalgojuma izdabūšanu? …Statistika ir cik daudz administratoru uz strādājošo uzņēmumu skaita? Vai uz ilgu laiku darbs būs? vērtību sadalījums, kas sankcionēts no valdošas elites puses.

ko
5. Marts 2010 / 22:02
0
ATBILDĒT
Amerikā advokāti plātās ar privātām lidmašīnām, latvijā ar dārgām aproču pogām haha ha
Aldis Gobzems to es
3. Marts 2010 / 22:24
0
ATBILDĒT
Sacīkstes princips attiecas uz jautājumu, vai maksātnespējas pieteikums ir pamatots vai nē, bet ar to arī sacīkstes princips, izskatot maksātnespējas lietu, izbeidzas. Savukārt, jautājums par maksātnespējas pazīmju izvērtēšanu ir pakļauts objektīvās izmeklēšanas principam. Kāpēc? Tāpēc, ka sacīkste nav iespējama starp pieteicēju un parādnieku par grāmatvedības datu atbilstību/neatbilstību maksātnespējas pazīmēm, kaut vai tāda elementāra iemesla dēļ, ka pieteicējs nemaz nevar redzēt parādnieka grāmatvedības datus. Tāpat - arī administrators šajā gadījumā nepiedalās sacīkstē, jo ar ko tad administrators " sacenšas" - ar pieteicēju vai parādnieku? Nu tas tā populāri. Zinātniski gaidiet nākamo rakstu. Un manu personu droši aprunājiet, jo nerunā tikai par tiem, kuri ir garlaicīgi. Lai Jums veicas!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 9
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties