23. Marts 2010 /NR. 12 (607)
Skaidrojumi. Viedokļi
Prezidenta Zatlera jaunā interpretācija
4
Dr.phil.
Aksels Rēcs
Biznesa augstskolas "Turība" docents 

2010. gada 28. janvārī laikrakstā "Diena"1 publicētajā komentārā autors rosināja jautājumu, vai Latvijā ir konstitucionālā krīze, jo Valsts prezidents Valdis Zatlers atbilstoši Satversmes pantos noteiktajam 2009. gadā aktīvi iesaistījās ikdienas politikā. Protams, par klasisku konstitucionālo krīzi varētu runāt, ja kaut kas Satversmes tekstā būtu neskaidrs vai arī starp valsts varas institūtiem pastāvētu konflikts par kāda valsts varas institūta rīcību. Līdz šim ne par pirmo, ne arī otro situāciju nevar runāt. Tomēr var konstatēt, ka salīdzinājumā ar citām parlamentārām republikām Eiropas Savienībā prezidenta V. Zatlera rīcībai analogus piemērus nevar atrast pat parlamentārās republikās ar tieši vēlētiem prezidentiem. Prezidenti gan ļoti bieži pauž savu politisko viedokli. Piemēram, Lietuvas Republikas prezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaitė) šā gada janvārī ierosināja un arī panāca Lietuvas ārlietu ministra nomaiņu. Savukārt Īslandes prezidents Olafurs Ragnars Grimsons (Ólafur Ragnar Grímsson) nesen piekāpās tautas noraidošajai attieksmei pret parlamenta lēmumu atmaksāt ārzemniekiem bankrotējušās bankās ieguldītu naudu. Parlamentārās republikās prezidenta rīcību visbiežāk noteic viņa raksturs, kā arī politiskā kultūra valstī. Tomēr vēl svarīgākas ir konstitūcijā paredzētās prezidenta iespējas kļūt par aktīvu ikdienas politikas noteicēju. Un šīs iespējas Latvijā daudzos punktos atšķiras no citām parlamentārām valstīm.

Latvijā 1993. gada 6. jūlijā tika atjaunota Satversmes Sapulces 1922. gada 15. februārī pieņemtā konstitūcija, kura ir viens no vecākajiem pamatlikumiem Eiropas Savienībā. Lielākajā daļā valstu, kurās līdzīgi kā Latvijā starpkaru periodā vai arī vēlāk bija notikuši valsts apvērsumi, kā arī pastāvējis autoritārisms vai diktatūra, pēc šādu režīmu krišanas tika izstrādātas jaunas konstitūcijas.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
7
24. Marts 2010 / 10:26
0
ATBILDĒT
Parasti minot, ka Latvijā tika atjaunota starpkaru perioda konstitūcija, norāda arī, ka to varēja izdarīt, jo (atšķirībā no citām Baltijas valstīm) Latvijā autoritārā režīma laikā netika pieņemta režīmam \"draudzīga\" konstitūcija un tādēļ šāda atjaunošana bija salīdzinoši viegli iespējama.



Katram, protams, ir tiesības uzsvērt to, ko sirds vien vēlas, bet skaidrības labad gribētos atkārtot šo faktu, kas varbūt nemaz nav tik vispārzināms un vispārsaprotams.



Par pārējo rakstu - vai tiešām \"jauns\" katrā ziņā ir \"labāks\" (īpaši, ja darāmajam nav noteikts skaidrs un konkrēts sasniedzamais mērķis)?
es
24. Marts 2010 / 10:15
0
ATBILDĒT
Kas ir teicis, ka Jurista Vārds ir veltīts zinātniskiem viedokļiem???
Anonīms lietotājs
23. Marts 2010 / 15:20
0
ATBILDĒT
Par ko bija šis pastāstiņš?

Paldies par nesenās politiskās vēstures izklāstu, bet autors uzstāda noteikumu vajag jaunu konstitūciju, bet nepaskaidro, kas tieši un kādā redakcijā jāpiedāvā!!!



Atreferējumus un spriedelējumus lūdzu publicēt rīta vai dienas laikrakstos, nevis speciālizētajā izdevumā, kurš veltīts zinātniskiem viedokļiem....
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties