11. Maijs 2010 /NR. 19 (614)
Skaidrojumi. Viedokļi
Piespiedu nomas līguma slēgšana
13
Mg.iur.
Ieva Orupe
zvērinātas advokātes palīdze 

Ar 2009. gada 15. aprīļa Satversmes tiesas spriedumu lietā Nr. 2008-36-011 par neatbilstošu Satversmei tika atzīts atlīdzības par piespiedu nomu apmēra ierobežojums 5% apmērā no zemes kadastrālās vērtības gadā2 gadījumos, kad uz zemes atrodas citai personai vai personām piederoša daudzdzīvokļu dzīvojamā māja. 2009. gada 22. oktobrī Saeimā tika pieņemti grozījumi likumā "Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju".3 Ar tiem 54. panta otrā daļa izteikta jaunā redakcijā, kas paredz, ka gadījumā, ja zemes gabala un daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas īpašnieki savstarpēji nevar panākt vienošanos, zemes nomas maksa ir 6% gadā no zemes kadastrālās vērtības,4 turklāt privatizētā objekta īpašniekam ir jākompensē zemes gabala īpašniekam arī nekustamā īpašuma nodokļa maksājums par zemi.5

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
13 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Pregunta
8. Maijs 2012 / 10:13
0
ATBILDĒT
Manuprāt, zemes noma pilsētās ir valsts regulējuma jautājums.Kas pilsētā ir zemes nomas tirgus apmērs? Kas noteiks šo tirgus vērtību, kādi ir kritēriji? Kas tos noteiks? Attiecībā uz tukšo zemi ir tirgus vērtība pārdošanas brīdī, bet cik tā būs aktuālā pēc, piem. gada?
Anonīms lietotājs
16. Aprīlis 2011 / 15:52
0
ATBILDĒT
Kadie likumi vai noteikumi regule zemes gabals zem daudzdzivokļumajam ?
Jānis
4. Jūnijs 2010 / 17:08
0
ATBILDĒT
Atsaucoties aicnājumam uz diskusiju daži komentāri:

1. Raksts un Satversmes tiesas spriedums runā par divām dažādām problēmām.

2. Nevar piekrist pirmo komentētāju viedoklim, ka piespiedu noma ir servitūts. Drīzāk tai ir visas reālnastas pazīmes. Primāri šai tiesībai ir liettiesiska daba. Rodoties pienākumam, rodas arī saistība to pildīt.

3. Vāja argumentācija attiecībā uz dzīvokļu īpašnieku pasivitātes radītajām sekām. Pastāv tāds zvērs, kā kopsapulce. Dzīvojamās mājas pārvaldīšanas jautājumi (tai skaitā tiesiskās attiecības ar piesaistītā zemes gabala īpašnieku) ir kopsapulces ekskluzīvajā kompetencē.

4. Nepārliecina autores redzējums, ka Apsaimniekotājs bez pilnvarojuma ir tiesīgs slēgt piespiedu nomas līgumu.

5. Kļūdains ir autores apgalvojums, ka likuma Par dzīvokļa īpašuma 12.panta pirmā un piektā daļa attiecināma uz Apsaimniekotāju, ja tas nav vienlaicīgi arī dzīvokļa īpašnieks.

6. CL 2325.pantu varētu piemērot tiesiskajās attiecībās starp Apsaimniekotāju un tiem dzīvokļu īpašniekiem, kuri nav pievienojušies Pārvaldīšanas pilnvarojuma līgumam, nav iestājušies Dzīksā vai nav slēguši individuālu līgumu, nevis uz visiem dzīvokļu īpašniekiem.

7. Rakstā nav sakarīgas argumentācijas, kāpēc būtu jārada atšķirīgs tiesisks regulējums dzīvojamās mājās ar mazu dzīvokļu skaitu un daudziem dzīvokļiem. Kāpēc ir attiecība četri un vairāk. Kāpēc ne 10 un vairāk... u.tt. Vēlreiz jāatkārto, ka pastāv kopsapulce, kas var uzstāties visu dzīvokļu īpašnieku vārdā neatkarīgi no to skaita.

8. Nav saprotams, kāpēc autore piesauc likumu \"Par dzīvojamo telpu īri\". Šis likums nav piemērojams tiesiskajās atiecībās kas rodas starp dzīvokļu īpasniekiem uz piesaistītā zemes gabala īpašnieku.

9. Kļūdains ir autores redzējums, ka piespiedu nomas līgums uzskatāms par noslēgtu klusējot. Likums ajā gadījumā konkrēti prasa rakstisku formu. Ja rakstiskas vienošanās nav, tad saistība, kuras primārais avots ir lietu tiesība (reālnasta) iestājas uz likuma pamata.

10. Analizējot PVN aktualitāti, nav korekti atsaukties uz diskriminācijas aizliegumu, ņemot vērā situāciju, ka dzīvokļa īpašnieks var būt arī juridiska persona, kas patreizējā situācijā ir masveida parādība. Juridiskas personas iespējas atsaukties uz pamattiesībām maigi izsakoties ir visai diskutablas.RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 10
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties