25. Maijs 2010 /NR. 21 (616)
Skaidrojumi. Viedokļi
Saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšana pēc protestētiem vekseļiem

Civilprocesa likuma 400. panta pirmās daļas 4. punkts nosaka, ka saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšana pieļaujama pēc protestētiem vekseļiem. Šāds atsevišķs sevišķās tiesāšanās kārtības veids ir izveidots ar mērķi atvieglot civiltiesisko strīdu izskatīšanu gadījumos, kad valsts pilnvarota persona – zvērināts notārs – ir piedalījies vekseļa protesta izdarīšanā. Sevišķās tiesāšanās kārtības mērķis ir panākt publisku ticamību pušu noslēgtam dokumentam – šajā gadījumā vekseļa devēja izdotam vekselim. Līdz ar to tiesai, pieņemot lēmumu, ir pienākums pārliecināties tikai par iesniegto dokumentu pamatotību un atbilstību formālajām prasībām.

Rakstā tiks apskatīta saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšana, kas pieļaujama pēc protestētiem vienkāršajiem vekseļiem ar maksāšanas termiņu noteiktā dienā. Tiks arī aplūkotas praksē sastopamās problēmas, kas rodas, gan izrakstot vekseli, protestējot to, kā arī pēc tā vēršot saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanu, un izteikti priekšlikumi to novēršanai.

2009. gadā rajona (pilsētas) tiesās tika iesniegti 8013 pieteikumi par saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanu, savukārt šā gada divarpus mēnešos jau iesniegti 1329 pieteikumi.1 Kaut arī pieteikumi, kuros saistības pamatotas uz protestētiem vekseļiem, ir apmēram desmit procenti no kopējā skaita, lēmumi par saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanu pēc protestētiem vekseļiem norāda uz tiesnešu atšķirīgo un nereti arī kļūdaino Vekseļu likuma, Notariāta likuma un citu ar vekseļiem saistīto normatīvo aktu piemērošanu un iztulkošanu.

1992. gada 1. oktobrī atkārtoti ar minimāliem redakcionāliem grozījumiem stājās spēkā 1938. gada Vekseļu likums.2 Sākotnējais 1938. gada Vekseļu likums tika izstrādāts, pamatojoties uz trim 1930. gada Ženēvas Konvencijām par vekseļiem, kā arī uz 1938. gada 9. aprīlī starp Baltijas valstīm parakstīto Konvenciju par vienādu traktu un vekseļu likumu starp Latviju, Lietuvu un Igauniju.3

2010. gada 29. aprīlī Saeima pieņēmusi Tieslietu ministrijas izstrādāto likumu "Grozījumi Vekseļu likumā", ar kuru Vekseļu likums beidzot tika pietuvināts mūsdienu apstākļiem. Jaunie Vekseļu likuma grozījumi stāsies spēkā tikai 2010. gada 1. jūlijā, nenosakot nekādus citus pārejas noteikumus. Pēc autores domām, jaunpieņemtie grozījumi ne tikai nenovērsīs visas jau esošās problēmas, bet radīs vēl jaunas neskaidrības vekseļa protesta izdarīšanā.

Vekseļu izrakstīšanas un apgrozības procesu precizē Ministru kabineta noteikumi "Vekseļu izrakstīšanas un apgrozības noteikumi"4 un Ministru kabineta noteikumi "Par valsts nodevas noteikšanu operācijām ar vekseļiem".5 Galvenais tiesību avots, kas regulē saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanu pēc protestētiem vekseļiem, ir Civilprocesa likums,6 kas ir spēkā kopš 1999. gada marta.

 

Vekseļa jēdziens un būtība

Laika posmā no Vekseļu likuma atjaunošanas līdz šim brīdim vekseļi ir pētīti maz, jo salīdzinājumā ar citiem vērts­papīriem to izrakstīšana un apgrozīšana ir daudz sarežģītāka. Gan pieredzējušiem juristiem, gan sabiedrībai ir skaidrs, ka vekselis ir vērtspapīrs, bet diemžēl nav skaidrības par to vietu vērtspapīru tirgū. To, ka vekseļi ir "citas kategorijas vērtspapīri" apliecina arī tas, ka jau likumā "Par vērtspapīriem"7 4. panta otrās daļas 6. punktā tika noteikts, ka vekseļu izrakstīšanu un apgrozību iepriekš minētais likums neregulē. Tāpat tajā tika noteikts, ka "vekselis nevar būt publiskās apgrozības vērtspapīrs". Kopš iepriekš minētais likums ir zaudējis spēku, vekseļu vieta vērtspapīru tirgū tā arī nav noteikta.

Vekseļu likumā nav sniegts jēdziena "vekselis" skaidrojums. Vekseļa definīcija ir atrodama Ministru kabineta noteikumos "Vekseļa izrakstīšanas un apgrozības noteikumi", kuros sniegta šāda definīcija: "Vekselis – vērtspapīrs, kas dod tā īpašniekam neapstrīdamas tiesības prasīt no vekseļa devēja vai akceptētāja samaksāt noteiktu naudas summu noteiktā termiņā un vietā.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties