17. Augusts 2010 /NR. 33 (628)
Eiropas telpā
Ceļvedis Eiropas valstu tieslietu līkločos
ES finansēts portāls par visu dalībvalstu nacionālajām tiesību sistēmām
Šogad darbu sācis Eiropas Savienības finansēts Eiropas e-tiesiskuma portāls European e- justice ar tīmekļa adresi https://e-justice.europa.eu. Tā uzdevums ir ES pilsoņu un it īpaši juristu informēšana par visu dalībvalstu tiesību sistēmām, tieslietu institūcijām u.c. jautājumiem, kas kļūst svarīgi gadījumā, kad nākas saskarties ar juridiskiem jautājumiem ārpus savas valsts robežām.

Šobrīd ES ir jau 27 dalībvalstis, un tiesību sistēmas un tieslietu tradīcijas tajās ir ļoti atšķirīgas, tādēļ šāds informācijas avots noteikti būs vērtīgs pienesums vienotas Eiropas tiesību telpas stiprināšanā. Ieguvēji no šī portāla būs ne vien juristi, kas strādā ar pārrobežu lietām, bet arī uzņēmēji, kas portālā varēs uzzināt par citu valstu uzņēmumu un maksātnespējas reģistriem u.tml. informāciju, kā arī liels skaits citu pilsoņu, jo statistika liecina, ka ik gadu ES ietvaros risinās aptuveni 10 miljoni tiesu lietas ar pārrobežu elementu. Svarīgi, ka portāla saturs pieejams visu dalībvalstu, tātad – arī latviešu, valodās.

Jau uzsākot darbību, portāls piedāvā milzīgu informācijas apjomu (12 000 lappuses), taču veidotāji to sola aizvien papildināt.

Šobrīd portālu European e-justice veido 12 tematiskas sadaļas. Sadaļā "Tiesības" ir trīs apakšnodaļas: ES tiesības, dalībvalstu tiesības un starptautiskās tiesības. Katrā no tām atrodami svarīgāko jēdzienu skaidrojumi, kā arī datubāzes, kurās apkopoti attiecīgie tiesību akti: ES tiesību portāls Eur-Lex (http://eur-lex.europa.eu), ANO nolīgumu datubāze (http://treaties.un.org), Eiropas Padomes konvenciju datubāze (http://conventions.coe.int), kā arī liels skaits citu starptautisku un nacionālu tiesību aktu krātuvju tīmeklī.

Arī sadaļā "Precedenti" informācija par judikatūru un tās datubāzēm sadalīta trīs grupās: ES, dalībvalstu un starptautiskās precedentu tiesības. Šeit atrodamas Eiropas Savienības Tiesas (EST), nacionālo tiesu un starptautisko tiesu judikatūras krātuvju adreses tīmeklī, to skaitā EST mājaslapas adrese http://curia.europa.eu, norāde uz nacionālo tiesu un EST spriedumu privāto datubāzi Caselex u.c.

"Tiesu sistēmas" sadaļā atrodama informācija par ES tiesām, kā arī ES dalībvalstu vispārējās jurisdikcijas un specializētajām tiesām (interesanti, ka Latvijā kā vienīgā specializētā norādīta Satversmes tiesa, turpretī, piemēram, Vācijā līdzās Federālajai konstitucionālajai tiesai minētas ne vien darba un sociālās, bet arī administratīvās tiesas).

Sadaļā "Juridiskās profesijas un tiesiskās sadarbības tīkli" skaidrots juridisko profesiju saturs un darba standarti ES dalībvalstīs, kā arī apkopota informācija par tieslietu sadarbības tīkliem un forumiem, kas darbojas Eiropas līmenī: Eiropas Tiesiskās sadarbības tīklu civillietās un komerclietās, Eiropas Tiesiskās sadarbības tīklu krimināllietās, Eiropas Savienības dalībvalstu tiesu iestāžu izmeklētāju un prokuroru sadarbības tīklu Eurojust, vairāk nekā 40 Eiropas līmeņa juristu organizācijas apvienojošo Tieslietu forumu (Justice Forum) u.c.

Jāatzīmē, ka Tieslietu forums piedalās Eiropas Komisijas un Eiropas Padomes 2005. gadā izveidotās balvas "Temīdas kristāla svari" (Crystal Scales of Justice) piešķiršanā. Šī balva izveidota ar mērķi apzināt un veicināt novatorisku un efektīvu praksi tiesvedības, tiesu sistēmas organizācijas un tieslietu sistēmā un uz to var pieteikt ES dalībvalstu tiesu un tieslietu sistēmās realizētas iniciatīvas. "JV" rīcībā diemžēl nav informācijas par to, vai kādreiz uz šo balvu ir kandidējuši Latvijas tiesību sistēmas ietvaros realizēti projekti.

Praktisks palīgs ikgadējos apmēram 10 miljonos gadījumu, kad eiropieši ir iesaistīti pārrobežu strīdos, būs portāla sadaļa "Tiesvedība", kur var noskaidrot gan lietas piekritību (dalībvalsts un konkrēta tiesa), gan vadlīnijas rīcībai, kad pieņemts lēmums vērsties tiesā, gan uzzināt, kā nodrošināties ar juridisko palīdzību. Tiesa gan, vairākas šajā sadaļā norādītās saites aizved uz jau senāk funkcionējošo Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkla civillietās un komerclietās mājaslapu (http://ec.europa.eu), taču tas nemazina šīs informācijas vērtību.

Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju aizplūšanu no savas valsts, varam pieņemt, ka mūsu pilsoņiem visvairāk noderēs "Tiesvedībā" atrodamā informācija par tiesāšanos Īrijā, Apvienotajā Karalistē u.c. jaunajās dzīvesvietās. Savukārt ārvalstniekiem, kas meklēs taisnību Latvijas tiesās, diezin vai iedvesmojoša liksies atziņa, kas lasāma "Tiesvedības" sadaļā pieejamā ziņojumā par tiesāšanās izmaksām mūsu valstī – "advokātu un juristu darba izmaksu caurspīdīgums ir diezgan zems, jo šī samaksa netiek reglamentēta ar normatīviem aktiem un lielākā daļa šādu pakalpojumu sniedzēju nepublisko savus honorārus."1

"Tiesvedības" sadaļā apkopota arī informācija saistībā ar Eiropas maksājuma rīkojumu, Eiropas procedūru maza apmēra prasībām, kā arī maksātnespējas regulējumu un procesu ES dalībvalstīs.

Nodaļā "Ģimenes lietas" pieejama informācija par laulības šķiršanas kārtību, vecāku atbildību un uztura prasībām.

"Tiesas spriedumu izpildes" nodaļā skaidrota tiesas sprieduma izpilde tajā pašā dalībvalstī, kur tas pieņemts, vai arī citā dalībvalstī, kā arī rodama informācija par Eiropas izpildes rīkojumu neapstrīdētu pārrobežu strīdu gadījumos.

Lai mazinātu tiesu slodzi, Eiropas e-tiesiskuma portāla sadaļā "Starpniecība" rodami ieteikumi alternatīviem strīdu risināšanas veidiem un attiecībā uz strīdiem Latvijā ieteikts vērsties Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā, biedrībā "Mediācija un ADR", Latvijas Zvērinātu mediatoru asociācijā u.c. institūcijās.

Sadaļā "Noziedzīgu nodarījumu upuri" apkopota informācija par ES un nacionālajiem tiesību aktiem, kas nosaka noziedzīgā nodarījumā cietušas personas statusu, kā arī padomi, kā pretendēt uz kompensāciju.

Tiesām un praktizējošiem juristiem paredzētajā sadaļā atrodama informācija par videokonferenču iespējām, kā arī vadlīnijas starpvalstu sadarbībai civillietās un krimināllietās.

Ņemot vērā vienotā Eiropas tirgus darbību, uzņēmējiem īpaši var noderēt sadaļa "Reģistri", kur skaidroti visu ES dalībvalstu uzņēmējdarbības, zemes un maksātnespējas reģistru pamatprincipi, kā arī atrodamas saites uz šo institūciju mājaslapām tīmeklī.

Praktiskus padomus advokāta, notāra, zvērināta tulka un starpnieka meklējumos sniedz sadaļa "Kā atrast". Tajā apkopota informācija par tīmeklī pieejamiem glosārijiem un juridisko terminu vārdnīcām, tai skaitā IATE (http://iate.europa.eu), kas ir ES daudzvalodu terminu datubāze, ko savā darbā izmanto Eiropas iestāžu tulkošanas dienesti.

Vēl portālā atrodama informācija par juristu tālākizglītību ES līmenī, kā arī iespējām ar savu projektu pieteikties uz ES finansējumu programmas "Pamattiesības un tiesiskums" ietvaros. Šī programma paredzēta, lai veicinātu tiesu iestāžu sadarbību ar mērķi radīt patiesu Eiropas tiesiskuma telpu civillietās un krimināllietās.

Iepazīstoties ar Eiropas e-tiesiskuma portālu, jāsecina, ka tajā apkopota autoritatīva un reizē lakoniska informācija par ES un dalībvalstu tiesību sistēmām un īpaši noderīgas praktiskajā darbā var būt norādes uz uzticamām saitēm tīmeklī. Turklāt šī informācija var būt lietderīga ne vien pārrobežu strīdos iesaistītiem ES pilsoņiem un viņu juristiem, bet arī augstskolu studentiem, lai gūtu vispārīgu ieskatu ES un tās dalībvalstu tiesību sistēmās.

Dina Gailīte

VISI RAKSTI 17. Augusts 2010 /NR. 33 (628)
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties