23. Novembris 2010 /NR. 47 (642)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai drošības līdzeklis vienmēr ir pamatots cilvēktiesību ierobežojums
1
Aloizs Vaznis
zvērināts advokāts 

Latvijas Republikas Satversmes 94. pantā noteikts, ka nevienam nedrīkst atņemt vai ierobežot brīvību citādi kā tikai saskaņā ar likumu.

Nenoliedzami, ka Kriminālprocesa likumā paredzētie procesuālie piespiedu līdzekļi ir brīvības atņemšanas vai ierobežošanas veids.

Pamatojoties uz Latvijas Republikas Satversmi, var secināt, ka procesuālos piespiedu līdzekļus kriminālprocesā drīkst piemērot tikai saskaņā ar likumu.

Kriminālprocesa likuma 241. pantā noteikts, ka procesuālā piespiedu līdzekļa piemērošanas pamats ir personas pretdarbība kriminālprocesa mērķa sasniegšanai konkrētajā procesā vai atsevišķas procesuālās darbības veikšanai, savu procesuālo pienākumu nepildīšana vai nepienācīga pildīšana. Šajā pašā pantā paredzēts, ka drošības līdzekli kā procesuālo piespiedu līdzekli piemēro aizdomās turētajam vai apsūdzētajam, ja ir pamats uzskatīt, ka attiecīgā persona turpinās noziedzīgas darbības, traucēs pirmstiesas kriminālprocesu vai tiesu vai izvairīsies no šī procesa vai tiesas.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Māris
23. Novembris 2010 / 08:49
0
ATBILDĒT
Atzīstot faktu, ka drošības līdzekļu izvēlē procesa virzītāji varētu rūpīgāk izvērtēt tā nepieciešamību, nākas norādīt arī uz autora apgalvojumiem, kuriem pamatojumu rakstā neatradu.

Piemēram, "procesa virzītājs nereti izmanto drošības līdzekļus aizdomās turētā vai apsūdzētā ietekmēšanas līdzekli procesa virzītājam vēlamas liecības panākšanai, vai arī kā soda veidu bez tiesas sprieduma, lai ieriebtu aizdomās turētajam vai apsūdzētajam par to, ka procesa virzītājs nevar savākt pietiekamus pierādījumus apsūdzētā nodošanai tiesai."

Jautājums aktuāls, analīze un pamatojums - vāji.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties