15. Februāris 2011 /NR. 7 (654)
Skaidrojumi. Viedokļi
Dažas piezīmes par saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanas problēmām
12
Valerijans Jonikāns
Augstākās tiesas Civillietu departamenta senators 

Turpinot "Jurista Vārdā" aizsākto diskusiju, kuras pamatā ir divu autoru – Mg.iur. A. Pešudova un Mg.iur. V. Vitovska – raksts "Saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanas problēmas" (JV, Nr. 5, 01.02.2011.), arī man ir radušās dažas piezīmes, kas saistītas ar minēto publikāciju un tajā pausto autoru viedokli.

Lai būtu pavisam skaidrs, autoru izvirzīto problēmu, par kuru ir vērts diskutēt, formulēšu pēc iespējas vienkāršāk un lakoniskāk.

Vai saistību bezstrīdus piespiedu izpildes procesuālajā kārtībā pēc Civilprocesa likuma1 400. panta pirmās daļas 1. punkta tiesnesim izpildei ir jānodod pati kredītsaistība/aizdevuma līgums, vai tās izpildi nodrošinošā ķīla, kas ieguvusi hipotēkas vai komercķīlas statusu?

Ja izpildei nodod kredītsaistību, piedzinējs nav ierobežots līdzekļu izvēlē, kā visefektīvāk panākt aizdoto naudas līdzekļu, procentu un līgumsoda piedziņu. Šī ir raksta autoru A. Pešudova un V. Vitovska pozīcija.

Savukārt Senāts savos lēmumos atzinis, un tas ir atspoguļots autoru minētajā Senāta apkopojumā:2 atbilstoši minētajai likuma normai notiek ķīlas priekšmeta realizēšana (pārdošana izsolē), lai panāktu tās saistības izpildi, kuru ķīla nodrošina. Tas nozīmē, ka saistības izpildes līdzeklis ir tieši noteikts tiesneša lēmumā, un citu iespēju atgūt naudu šajā procesuālajā kārtībā nav.

Šķiet, ka saistības nodrošināšana ar hipotēku ir pats drošākais garants tās izpildei, ja parādnieks saistību nevarēs izpildīt. Par savu biznesu domājošs aizdevējs nodrošinās sev ne vien pamatsummas, procentu un saprātīga līgumsoda, bet arī autoru minētā Ls 1,38 saņemšanu.

Tātad drošība aizdevējam, no vienas puses, un atbildība un iespējamo seku apzināšanās parādniekam, no otras puses.

Neatkārtojot Senāta apkopojumā izteiktās atziņas, vien norādīšu, ka saistību bezstrīdus piespiedu izpildes noteikums ir publiski ticama akta esamība. To pēc būtības atzīst arī autori, norādot uz nepieciešamību pēc publisku ticamību baudoša darījuma formas. Privāts kredītlīgums, kas tiek slēgts starp kredītiestādi vai jebkuru citu aizdevēju un aizņēmēju, neskatoties uz noslēgto ķīlas līgumu un tā ierakstīšanu zemesgrāmatā, minētajam kritērijam vienalga neatbilst.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
12 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
o0oo
17. Marts 2011 / 23:40
0
ATBILDĒT
Rudevskas kundze, vai tiesības "paliek tiesība prasīt" CL 1330.pantā automātiski nozīmē jaunu tiesvedību - prasības kārtībā?



"arī jurist" - ir viegli piekrist senatoram, diemžēl no jūsu rakstītā juridiskus argumentus tā pagrūtāk izlobīt.
arī jurists
20. Februāris 2011 / 19:13
0
ATBILDĒT
Patīkami lasīt inteliģenta, labi audzināta un kompetenta JURISTA viedokli, gan arī diskusiju.

Atšķirībā no divu iepriekšējo bankas, piedodiet, izsitēju demagoģijas.Visu cieņu, ka senators nenolaižas līdz viņu līmenim!

Vienīgais, kam grūti piekrist, ir senatora raksta sākumā apgalvotais par tiesneša īpašo atbildību.Diemžēl arī šo lietu kategorijās dažkārt, kā jau te ir minēts, tiek taisīti bezatbildīgi spriedumi. Atbildības šādos gadījumos nav nekādas, ja nu vienīgi Senāta - fui!
Maksātspējīgs
19. Februāris 2011 / 23:24
0
ATBILDĒT
Pēc šī raksta, man likās, ka beidzot VISU sapratu, bet JR komentārs, kā vienmēr visu manā galvā saputroja. V.Jonikāna raksts MAZLIET \"apgriež spārnus\", jo Senātam vienmēr ir taisnība!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 9
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties