15. Februāris 2011 /NR. 7 (654)
Skaidrojumi. Viedokļi
Fiziskās personas maksātnespējas procesa atsevišķi tiesiskie aspekti
16
Jānis Āboliņš
LU Juridiskās fakultātes students,Latvijas Kredītņēmēju apvienības, Maksātnespējas konsultāciju centra jurists 

Jaunais Maksātnespējas likums1 (turpmāk tekstā – Jaunais likums) stājās spēkā 2010. gada 1. novembrī, un pirmo divu mēnešu laikā ir sākusi veidoties arī jauna tiesu prakse. Runājot par fiziskajām personām, ir novērojami vairāki diskutabli aspekti tiesu darbībā, interpretējot likumu un nepieņemot izskatīšanai fizisko personu maksātnespējas procesa pieteikumus.

2010. gada 14. septembra "Jurista Vārdā" tika publicēts Kristapa Ābeļa raksts "Fiziskās personas maksātnespējas procesa jaunais regulējums",2 kurā autors no teorētiskā viedokļa aprakstīja, kā varētu darboties fiziskās personas maksātnespējas process. Savukārt mēs Latvijas Kredītņēmēju apvienībā un Maksātnespējas konsultāciju centrā saskaramies ar šā likuma piemērošanu ikdienā, tāpēc vēlamies dalīties ar aktuālāko uzkrāto praksi Jaunā likuma darbības laikā, pamatojot to ar praktiskiem piemēriem un tiesu nolēmumiem.

Pieteikums ir iesniedzams pēc parādnieka deklarētās dzīvesvietas

Sabiedrībā lielu ažiotāžu ir izraisījusi dažu populāru uzņēmēju maksātnespējas procesa pieteikumu iesniegšana pēc savas deklarētās dzīvesvietas, īsi pirms procesa uzsākšanas mainot šo deklarēto dzīvesvietu. Šī problēma bija aktuāla arī laikā, kad bija spēkā iepriekšējais Maksātnespējas likums3 (turpmāk tekstā – Iepriekšējais likums), – līdz 2010. gada 31. oktobrim, tāpēc vēlamies atspoguļot, mūsuprāt, aktuālo tiesu praksi šajā diskutablajā jautājumā.

Tā, piemēram, Ervīns L. 2009. gada 28. decembrī iesniedza Daugavpils tiesā fiziskas personas maksātnespējas pieteikumu. Daugavpils tiesas tiesnese 2009. gada 28. decembrī pieņēma lēmumu4 atteikt Ervīna L. pieteikumu, pamatojot to ar Civilprocesa likuma 132. panta pirmās daļas 6. punktu, saskaņā ar kuru tiesnesis atsakās pieņemt prasības pieteikumu, ja lieta nav piekritīga šai tiesai.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
16 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
maksātnespējīgam
21. Februāris 2011 / 18:03
0
ATBILDĒT
Raksta mērķis nav radīt kaut ko zinātniski vērtīgu, bet informēt juristus par aktualitātēm šajā jautājumā, lai citiem vairs nebūtu jāpierāda tas, kas jau ir pierādīts. Protams, ka visi jau par šīm problēmām zina, bet neviens to nav uzrakstījis. Un līdz tiem "provinces" tiesu lēmumiem vajag arī nokļūt.
Maksātspējīgs
19. Februāris 2011 / 22:50
0
ATBILDĒT
Rakstam tiešām nav zinātniskas vērtības. Kā arī nevar nepieminēt "Ābelu" Kaina brāli!
Atis
18. Februāris 2011 / 09:38
0
ATBILDĒT
Izskanēt var, bet vai tam ir vieta akademiskā publikācijā... un manā skatījumā juristu aprindās tas nekur nav iesakņojies, protams sarunvalodā tas tiek lietos.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 13
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties