Publiski izskanējuši dalībnieku/akcionāru strīdi ir kļuvuši teju par ikdienu. Šādu strīdu iemesli mēdz būt visdažādākie – dalībnieku/akcionāru nespēja vienoties par sabiedrības pārvaldi, daļu/akciju atsavināšanu, sabiedrības pārņemšana, izmantojot reiderisma metodes u.c. Kapitālsabiedrības (sabiedrības ar ierobežotu atbildību vai akciju sabiedrības) dibināšanas brīdī visbiežāk tās dibinātāji neuzskata par nepieciešamu slēgt atsevišķu līgumu, kas regulētu dalībnieku savstarpējās attiecības, pārvaldot sabiedrību, tādējādi savstarpējo tiesisko attiecību noregulējumu atstājot statūtu un likuma ziņā. Kā zināms, ne visos gadījumos sabiedrības statūti un likums var vienlīdz efektīvi aizsargāt gan mazākumdalībnieku/-akcionāru, vairākumdalībnieku/-akcionāru un pašas sabiedrības intereses, līdz ar to, rodoties nesaskaņām dalībnieku/akcionāru starpā, šo personu intereses var tikt aizskartas.
Nenoliedzami, īpašs risks pastāv mazākumdalībniekiem/-akcionāriem, kuru intereses var tikt būtiski aizskartas pat tad, ja vairākumdalībnieks(-i)/akcionārs(-i) rīkojas likumīgi, taču ne vienmēr godprātīgi vai saskaņā ar sākotnējo dalībnieku/akcionāru vienošanos par sabiedrības pārvaldi. Lai izvairītos no šādām situācijām praksē tiek slēgti tā sauktie dalībnieku/akcionāru līgumi, taču Latvijā līdzīgi kā lielākajā daļā Rietumeiropas valstu dalībnieku/akcionāru līguma slēgšana un piemērošana nav atrunāta ne Komerclikumā, ne arī Civillikumā. Turklāt atšķirībā no citām valstīm Latvijā nav arī izveidojusies vienota prakse attiecībā uz akcionāru līgumu slēgšanu un šāda līgumu veida atzīšanu, kā arī tiesu prakse, nemaz nerunājot par judikatūru.
Tā kā šādu līgumu slēgšana netiek normatīvajos aktos regulēta un dalībnieku/akcionāru tiesiskās attiecības tiek regulētas Komerclikumā un sabiedrības statūtos, varētu rasties jautājumi: kam šādi līgumi ir nepieciešami, kas šādus līgumus drīkst slēgt, kas šādos līgumos jāparedz un kāda ir šādu līgumu loma sabiedrības pārvaldē, kā arī citi jautājumi, kas saistīti ar dalībnieku/akcionāru līgumiem. Tādēļ šā raksta mērķis ir ieskicēt dalībnieku/akcionāru tiesisko attiecību pamatu, dalībnieku/akcionāru līguma juridisko dabu, saturu, noslēgšanas sekas, piemērošanu un lomu sabiedrības pārvaldē.
(Autora piebilde: Turpmāk rakstā ar terminu "akcionāru līgums" autors apzīmē gan dalībnieku līgumu, kas tiek slēgts sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieku starpā, gan akcionāru līgumu, kas tiek slēgts starp akciju sabiedrības akcionāriem, nenodalot tos kā divus dažādus līgumus. Tāpat termini "akcionārs" un "dalībnieks" tiek lietoti, lai apzīmētu kapitālsabiedrības dalībnieku, neidentificējot to ar sabiedrību ar ierobežotu atbildību vai akciju sabiedrību, ja vien tekstā tas tieši nav noteikts.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.