12. Aprīlis 2011 /NR. 15 (662)
Skaidrojumi. Viedokļi
Operatīvā darbība un pierādījumi kriminālprocesā
11
Daži būtiski aspekti
Mg.iur.
Lauris Matisāns
zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes doktorants 

Par operatīvās darbības pasākumos iegūto ziņu izmantošanas iespējām pierādīšanā kriminālprocesā un to tiesiskajiem priekšnosacījumiem līdz šim juristu vidū ir bijušas neskaitāmas diskusijas un dažādu viedokļu apmaiņa. Daļa juristu uzskata, ka pastāvošā kārtība ir atbilstoša gan likuma burtam, gan garam, daļa – ka virzāmies uz policejiskas valsts modeli, jo operatīvās darbības subjektu iejaukšanās personu dzīvē notiek ar nesamērīgu intensitāti, pārāk bieži un nekontrolēti.

Autors īsumā vēlas apskatīt dažus ar operatīvās darbības pasākumos iegūto ziņu izmantošanu pierādīšanā kriminālprocesā saistītus problēmaspektus, kuri līdz šim nav plaši pētīti (vismaz autors nav atradis nevienu publiski pieejamu publikāciju, izņemot norādes, ka problēmas pastāv).

Ievērojot pašreiz spēkā esošo normatīvo regulējumu, ziņas, kas iegūtas operatīvās darbības pasākumu rezultātā, kļūst par pierādījumiem kriminālprocesā caur Kriminālprocesa likuma (turpmāk tekstā – KPL) 127. panta trešās daļas noteikumu prizmu.

Pētījuma mērķis ir pievērst juristu uzmanību tam, ka pastāvošā kriminālprocesuālā kārtība nav harmonizēta ar kriminālprocesa pamatprincipiem un Operatīvās darbības likuma (turpmāk tekstā – ODL) normas praksē tiek interpretētas un piemērotas stagnātiski, kopumā ignorējot normatīvā regulējuma attīstības jaunākās tendences šajā jomā.

 

1. Ieskats KPL 127. panta trešās daļas rašanās vēsturē

1996. gada 26. septembrī Latvijas Republikas 6. Saeimas rudens sesijas piecpadsmitajā sēdē pirmajā lasījumā tika skatīts likumprojekts "Grozījumi Latvijas Kriminālprocesa kodeksā".1 Par šo likumprojektu Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā Ģirts Valdis Kristovskis cita starpā norādīja: "[...] lai padarītu efektīvāku izmeklēšanas un tiesu darbu, ir izteikti vairāki priekšlikumi: papildināt un precizēt operatīvajā ceļā iegūtu pierādījumu izmantošanu, precizēta izmantošanas kārtība un ierobežojumi."2

Ar šo likumprojektu tika izteikts priekšlikums Latvijas Kriminālprocesa kodeksa 49. pantu papildināt ar trešo daļu šādā redakcijā: "Operatīvās darbības pasākumos iegūtās ziņas par faktiem, arī ziņas, kas fiksētas ar tehnisku līdzekļu palīdzību, drīkst izmantot kā pierādījumu tikai tad, ja tās iespējams pārbaudīt šajā kodeksā noteiktajā procesuālajā kārtībā."

Otrajā lasījumā šis likumprojekts tika skatīts 1996. gada 24. oktobrī 6.Saeimas rudens sesijas divdesmit trešajā sēdē,3 bet trešajā lasījumā – 1997. gada 20. februārī 6. Saeimas ziemas sesijas trīspadsmitajā sēdē.4 Nevienā no šīm Saeimas sēdēm deputātu vidū neradās diskusijas par šīs Latvijas Kriminālprocesa kodeksa normas nepieciešamību vai piedāvātās redakcijas precizējumiem.

1997. gada 25. martā šis likumprojekts stājās spēkā jau kā likums.5 Šo varētu nosaukt par KPL 127. panta trešās daļas dzimšanas brīdi, jo šāda Latvijas Kriminālprocesa kodeksa 49. panta trešās daļas redakcija palika nemainīga līdz brīdim, kad šā likuma vietā 2005. gada 1. oktobrī stājās spēkā KPL, kura 127. panta trešā daļa tika pieņemta šādā redakcijā: "Operatīvās darbības pasākumos iegūtās ziņas par faktiem, arī ziņas, kas fiksētas ar tehnisku līdzekļu palīdzību, drīkst izmantot kā pierādījumu tikai tad, ja tās iespējams pārbaudīt šajā likumā noteiktajā procesuālajā kārtībā."

Kā redzams, KPL 127. panta trešās daļas formulējums faktiski ir identisks Latvijas Kriminālprocesa kodeksa 49. panta trešajai daļai. KPL 127. panta trešā daļa līdz šim nav tikusi grozīta vai izteikta jaunā redakcijā.

Saeimas arhīvā, caurlūkojot likumprojekta "Grozījumi Latvijas Kriminālprocesa kodeksā" esošo dokumentāciju,6 autoram neizdevās atrast nevienu dokumentu, kurā būtu norādīts Latvijas Kriminālprocesa kodeksa 49. panta trešās daļas ieviešanas mērķis un pamatojums.

Līdz ar to autors var tikai izdarīt pieņēmumu, ka Latvijas Kriminālprocesa kodeksa 49. panta trešās daļas ieviešanu prasīja tā laika normatīvā regulējuma vakuums, jo tobrīd nepastāvēja likumā noteikta kriminālprocesuāla kārtība, kādā varētu operatīvās darbības pasākumu rezultātā iegūtās ziņas izmantot pierādīšanā kriminālprocesā, jo īpaši tādas, kas iegūtas, veicot sakaru līdzekļu kontroli, operatīvos eksperimentus u.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
11 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
dr.iur.
15. Aprīlis 2011 / 15:48
0
ATBILDĒT
Mans paša viedoklis vienmēr ir bijis gaužām vienkāršs- pēc tam, kad operatīvā lieta ir novedusi pie kriminālprocesa uzsākšanas, visas turpmākās darbības, kuras aizskar personas konsticionālās tiesības, ir jāveic ar izmeklēšanas tiesneša atļauju. Tajā pašā laikā zinu lietas, kur tiesa uzskatīja, ka jau jau operatīvās darbības pirms kriminālprocesa uzsākšanas ir uzsāktas bez izmeklēšanas tiesneša atļaujas, tad pēc kriminālprocesa uzsākšanas visas šīs operatīvās darbības tāpat var turpināt cik opeatīvās darbības subjektam nepieciešams. Tajā pašā laikā man nepatīk nearko nepamatoti apgalvojumi, ka visi operatīvo darbību veicēji un apsūdzības liecinieki apriori vienmēr melo un to pierāda jau pats operātīvās lietas esmaības fakts.
Prieks
13. Aprīlis 2011 / 18:33
0
ATBILDĒT
Prieks, ka beidzot par šiem problemātiskajiem jautājumiem kāds runā. Man jau liekas, ka katrs jurists, kurš saskāries ar šo jomu saprot, ka ir tur problēmas, pie tam lielas. Savukār tādi, kā Dr.iur. īsti ne saprot par ko ir runa, bet pat sliktāk - nemaz nevēlas tajā iedziļināties, jo laikam nav izdevīgi...
Autors
13. Aprīlis 2011 / 15:20
0
ATBILDĒT
Paldies par viedokli. Gribu piebilsts, ka ODL 7.p.4.d. saka, ka, piemēram, operatīvo nepublisku sarunu slepenu noklausīšanos var veikt tikai operatīvās izstrādes ietvaros. Savukārt ODL 22.p.1.d. saka, ka operatīvo izstrādi var uzsākt, ja operatīvās darbības subjekta rīcībā ir informācija par konkrētām personām (iegūta arī

operatīvās pārbaudes rezultātā) un tā dod pietiekamu pamatu turēt šīs personas aizdomās par

noziedzīga nodarījuma gatavošanu vai izdarīšanu...utt. Tātad, ja operatīvās darbības subjekts ir nonācis tikt tālu (kaut vai operatīvās pārbaudes rezultātā), ka ir pamats personu turēt aizdomās (tas ir augstāks uzstādījums, nekā KPL personas aizturēšanai, personas pret kuru uzsākts krimnālprocess statusa iegūšanai), tad kādēļ gan neuzsākt kriminālprocesu un tālāk neveikt speciālās izmeklēšanas darbības, kas tomēr mazāk aizskar personas pamattiesības, jo šie lēmumi vismaz formāli ir pārsūdzami, cits jautājums, ka procesa virzītāji ne vienmēr par tādu esamību personai paziņo.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 8
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties