18. Oktobris 2011 /NR. 42 (689)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts valoda kā konstitucionāla vērtība
37
Prof. Dr.iur.
Sanita Osipova
Satversmes tiesas tiesnese 

Vērtības ir atskaites punkti jeb orientieri, kas satur kopā visu sabiedrību, padara iespējamu savstarpēju sapratni un nodrošina sabiedrības pastāvēšanu laikā jeb sabiedrības ilgtspēju. Ogists Konts XIX gs., liekot pamatu jaunai zinātnei – socioloģijai, rakstīja, ka sabiedrība ir gan statiska, gan dinamiska. Dinamika ir sabiedrības attīstības pamatā, bet statiskā puse, piemēram, kultūra, valoda, satur sabiedrību kopā kā vienotu veselumu.1 Es vēlos uzsvērt, ka tieši vērtības vieno sabiedrību, nodrošinot tās statiskumu.

Vērtības ir cilvēces attīstības pamatā. Tas atspoguļots jau klasiskos antīkos sižetos, piemēram, par vērtībām stāsta Bībele. Ādams un Ieva Paradīzes dārzā izvēlas un kož aizliegtajā auglī.2 No tā brīža cilvēks atšķir labu no ļauna un tiek nošķirts no dievišķās nezināšanas, kurā dzīvo pārējā dzīvā daba. Aizliegtais auglis dod cilvēka saprātam pamatu attīstībai – vērtību izpratni, kas ir pamatā visai cilvēces pastāvēšanai un attīstībai. Aizliegtā augļa baudīšana jeb vērtību nošķiršana ir cilvēces vēstures atskaites punkts gan reliģiskā nozīmē, jo cilvēks tiek nošķirts no dieva valstības, gan laicīgā zinātnē, jo saprātīgo cilvēku Homo sapiens mēs nošķiram no citām dzīvajām radībām. Lai kam jūs ticat, labā un ļaunā nošķiršana jeb vērtību apzināšanās liek pamatu civilizācijai uz zemes.

Konstitūcija ietver sabiedrības kopējo gribu un izpratni par pareizu valsts pārvaldi un cilvēka dzīvi sabiedrībā. Konstitūcija ir sabiedrības kopējās gribas nesēja un vērtību krātuve.

Mana referāta tēma ir valoda kā konstitucionāla vērtība. "Iesākumā bija Vārds, un Vārds bija pie Dieva, un Vārds bija Dievs," saka Bībele3, un mēs varam teikt, ka valoda ir bībeliska vērtība, bet vai valoda ir vērtība laicīgā valstī? Vai valoda ir konstitucionāla vērtība?

Vārds jeb valoda, doma, ideja ir viens no atskaites punktiem sabiedrības izveidei un pastāvēšanai.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
37 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Livux
23. Oktobris 2011 / 20:09
0
ATBILDĒT
Labi, ka ir tādas Elīnas... savādāk letiņi tā arī nekad nepamostos ;)
Andris
23. Oktobris 2011 / 20:05
0
ATBILDĒT
Atgriežoties pie raksta, paldies autorei. Jāpiekrīt, ka valoda attīstās, to lietojot, un ka jurisprudenci grūti attīstīt, ja nav atbilstošu terminu, kas ļauj būt lakoniskiem. Diemžēl ir novērojama tendence, kad juristu aprindās jēdzieni tiek izvēlēti pavirši, angļu valodas vārdiem pielāgojot latviskas galotnes. Šeit daži piemēri, kuri laika gaitā pamanīti: korespondēt (Poga); koeksistence (Bitāns); koherents (Ziemele); relevants (Vainovskis); biljons (nezin.); juvenāls (Judins); distinktīvs (Fortūna); defamācija (Bitāns); determinēt (Grūtups); verbalizēt (Sat.tiesa); iritēt (nejurists Rungainis); signatūra (nezin.).

Skaidrs, ka valoda arī attīstās un tiek veidoti jauni vārdi, ja kādam vārdam nav latvisks tulkojums. Taču augstāk minētie vārdi ir citādi, tiem ir iespējams atrast atbilstošu vārdu latviešu valodā. Tādēļ šādu anglicismu lietošana apdraud latviešu valodas tīrību un arīdzan valodas konstitucionālo vērtību.
Latviete
21. Oktobris 2011 / 10:46
0
ATBILDĒT
Esmu latviete. Man ir mana tēvu zeme! Es sapņoju un mīlu savā mātes valodā un tajā runā mani bērni, un runās manu bērnu bērnu bērni. Es tam ticu un zinu, ka tās būs. Es cienu sevi un citus Latvijas pilsoņus un iedzīvotājus, tai skaitā tos, kas nav latvieši, bet kas atzīst Latviju par savu valsti. Mums kopā izdosies šeit dzīvot mierā un pieaugošā labklājībā. Neviens manī šo pārliecību nesatricinās.

Pret latviešiem neko daudz nespēja vācu krustneši, lielkrievu šovinisti un caurbikšu boļševiki. Ar smaidu sejā mēs pārlaidīsim arī globalizācijas procesu un tā pabiras, tādas kā dažu šeit lasāmo komentāru autorus.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 34
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties