18. Oktobris 2011 /NR. 42 (689)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts valoda kā konstitucionāla vērtība
37
Prof. Dr.iur.
Sanita Osipova
Satversmes tiesas tiesnese 

Vērtības ir atskaites punkti jeb orientieri, kas satur kopā visu sabiedrību, padara iespējamu savstarpēju sapratni un nodrošina sabiedrības pastāvēšanu laikā jeb sabiedrības ilgtspēju. Ogists Konts XIX gs., liekot pamatu jaunai zinātnei – socioloģijai, rakstīja, ka sabiedrība ir gan statiska, gan dinamiska. Dinamika ir sabiedrības attīstības pamatā, bet statiskā puse, piemēram, kultūra, valoda, satur sabiedrību kopā kā vienotu veselumu.1 Es vēlos uzsvērt, ka tieši vērtības vieno sabiedrību, nodrošinot tās statiskumu.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
37 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Livux
23. Oktobris 2011 / 20:09
0
ATBILDĒT
Labi, ka ir tādas Elīnas... savādāk letiņi tā arī nekad nepamostos ;)
Andris
23. Oktobris 2011 / 20:05
0
ATBILDĒT
Atgriežoties pie raksta, paldies autorei. Jāpiekrīt, ka valoda attīstās, to lietojot, un ka jurisprudenci grūti attīstīt, ja nav atbilstošu terminu, kas ļauj būt lakoniskiem. Diemžēl ir novērojama tendence, kad juristu aprindās jēdzieni tiek izvēlēti pavirši, angļu valodas vārdiem pielāgojot latviskas galotnes. Šeit daži piemēri, kuri laika gaitā pamanīti: korespondēt (Poga); koeksistence (Bitāns); koherents (Ziemele); relevants (Vainovskis); biljons (nezin.); juvenāls (Judins); distinktīvs (Fortūna); defamācija (Bitāns); determinēt (Grūtups); verbalizēt (Sat.tiesa); iritēt (nejurists Rungainis); signatūra (nezin.).

Skaidrs, ka valoda arī attīstās un tiek veidoti jauni vārdi, ja kādam vārdam nav latvisks tulkojums. Taču augstāk minētie vārdi ir citādi, tiem ir iespējams atrast atbilstošu vārdu latviešu valodā. Tādēļ šādu anglicismu lietošana apdraud latviešu valodas tīrību un arīdzan valodas konstitucionālo vērtību.
Latviete
21. Oktobris 2011 / 10:46
0
ATBILDĒT
Esmu latviete. Man ir mana tēvu zeme! Es sapņoju un mīlu savā mātes valodā un tajā runā mani bērni, un runās manu bērnu bērnu bērni. Es tam ticu un zinu, ka tās būs. Es cienu sevi un citus Latvijas pilsoņus un iedzīvotājus, tai skaitā tos, kas nav latvieši, bet kas atzīst Latviju par savu valsti. Mums kopā izdosies šeit dzīvot mierā un pieaugošā labklājībā. Neviens manī šo pārliecību nesatricinās.

Pret latviešiem neko daudz nespēja vācu krustneši, lielkrievu šovinisti un caurbikšu boļševiki. Ar smaidu sejā mēs pārlaidīsim arī globalizācijas procesu un tā pabiras, tādas kā dažu šeit lasāmo komentāru autorus.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 34
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties