29. Novembris 2011 /NR. 48 (695)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai maza apmēra prasību izskatīšanai noteikta atbilstošākā procesuālā kārtība
8
Valerijans Jonikāns
Augstākās tiesas Civillietu departamenta senators 

2011. gada 1. oktobrī stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, to papildinot ar 30.3 nodaļu "Lietas par maza apmēra prasībām". Procesuālā kārtība attiecas uz prasījumiem par naudas un uzturlīdzekļu piedziņu. Lietu par maza apmēra prasību tiesnesis ierosina uz rakstveida prasības pieteikuma pamata, kas noformējams atbilstoši Ministru kabineta apstiprinātajam paraugam.

Šādu prasības pieteikumu var iesniegt, ja galvenais parāds vai prasībā par uzturlīdzekļu piedziņu – maksājumu kopsumma – prasības iesniegšanas dienā nepārsniedz 1500 latu. Maksājumu kopsumma prasībās par uzturlīdzekļu piedziņu nosakāma, vadoties no viena gada maksājumiem katram bērnam atsevišķi.

Ar šiem grozījumiem likumdevējs ir atteicies no principa, kas līdz šim eksistēja civilprocesā: no prasības tiesvedības kārtībā lietu izskatīt trīs tiesu instancēs.

Maza apmēra prasības lietas izskatīšana divās tiesu instancēs ir labs risinājums, un tas ir tikai atbalstāms. Šādas procesuālās kārtības izmantošana varētu tikt paplašināta un attiecināta arī uz citām lietu kategorijām, piemēram, servitūtu noteikšana, strīdi saistībā ar nomas un īres tiesiskajām attiecībām, apvērsuma un atpakaļizpildījuma prasījumu lietas (Civilprocesa likuma 406.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
kaspars
1. Decembris 2011 / 13:05
0
ATBILDĒT
kad nebija veidlapas prasības pieteikumu varēju uzrakstīt uz 1 lapas.



Ar veidlapām tagad ir vismaz 4.
viedoklis
1. Decembris 2011 / 10:49
0
ATBILDĒT
Šādi grozījumi ir prasts Rīgas apgabaltiesas lobijs. Vajadzēja vienkārši ierobežot gadījumus, par kādiem spriedumu var pārsūdzēt apelācijas un kasācijas kārtībā, un kasācijai atstāt tikai ļoti, ļoti mazu gadījumu skaitu un tikai rakstveida procesu.
A
29. Novembris 2011 / 21:58
0
ATBILDĒT
Nu, nez, šoreiz gan nešķiet, ka godājamajam senatora viedoklis ir pietiekami pamatots.



Ja pirmās instances tiesa, izskatot lietu, taisa kļūdainu spriedumu, lielākoties tiek pieļauta vai nu materiālās, vai procesuālās normas nepareiza piemērošana, kas ir tieši kasācijas pamats. Piemēram, tiesas atteikums uzaicināt liecinieku var būt gan CPL 9.p., gan 10.p. gan 74.p., gan 93.p., gan 97.p. pārkāpums. Apelācijas instance nekad nevērtēs šādas piemērošanas nianses, bet bliezīs visu no jauna pēc būtības. Kasācijas instance var tikai īsi norādīt uz kļūdu un nodot lietu atkārtotai izskatīšanai. Tas sekmēs gan judikatūras veidošanos, gan tiesnešu izglītošanos ar daudz mazākiem resursiem (kā šķira izkrīt dārgā apelācija 3 tiesnešu sastāvā). Turklāt kasācijas instancē, kā norāda pats senators, daudzas sūdzības nemaz netiek līdz izkatīšanai.



Varbūt vajag palielināt senatoru skaitu? Domāju, ka uz ierēdņu skaita samazināšanas rēķina tas būt izdarāms, jo tiesībpolitiskā ziņā viens senators ir vismaz 100 ierēdņu vērts, bet finansiālā - diemžēl tikai 5-8. Savulaik bija arī doma atteikties no AT palātām, pārnesot visus vai daļu AT tiesnešus uz Senātu vai apgabaltiesām. Jāmācās rakstīt īsus spriedumus. Varianti ir, nav kas bīda.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 5
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties