Dalībai šā speciālā numura diskusijā piekrita arī divas no līdzšinējām JV autorēm, kuras jau iepriekš savās publikācijās ir analizējušas ar kapitālsabiedrību valdes locekļiem saistītus jautājumus. Proti, ZAB "BORENIUS" vecākā juriste, RSU doktorante, Ilgtspējas indeksa darba vides eksperte Mg.iur. SIGITA KRAVALE (sk. arī: Kapitālsabiedrības valdes loceklis nav darbinieks, JV, 12.05.2009., Nr. 19) un zvērināta advokāte, ZAB BDO Zelmenis & Liberte partnere LL.M. VITA LIBERTE (sk. arī: Tiesiskās attiecības starp kapitālsabiedrību un valdes locekli, JV, 10.03.2009., Nr. 10).
Vai valdes locekļa funkcijās (sabiedrības vadīšanā un sabiedrības darba organizēšanā un nodrošināšanā) ietilpst tādu pienākumu tieša izpilde, kas saistīti un nepieciešami sabiedrības darbības nodrošināšanai (piemēram, grāmatveža, jurista, pārdevēja, šuvēja pienākumi), vai arī par šādu pienākumu izpildi ir slēdzams atsevišķs darba līgums?
S. Kravale. Manuprāt, šis jautājums ir skatāms plašāk, proti, būtu jāturpina savulaik "Danosas lietas" kontekstā sāktā diskusija par to, vai valdes loceklis ir "darbinieks" Latvijas Darba likuma izpratnē. Lai arī Eiropas Savienības Tiesa (turpmāk – EST) skaidri ir definējusi kritērijus personas atzīšanai par "darba ņēmēju" Eiropas Savienības (turpmāk – ES) tiesībās (proti, noteikta darba veikšana/pakalpojumu sniegšana noteiktā laika periodā par atlīdzību citas personas interesēs un tās vadībā), kā "Danosas lietā" norādīja EST ģenerāladvokāts, šis ir pirmais gadījums, kad EST padziļināti vērtējams jautājums par pakļautības attiecībām valdes locekļa un sabiedrības attiecībās.
Tātad EST, atbildot uz Augstākās tiesas Senāta uzdoto prejudiciālo jautājumu, vai kapitālsabiedrības valdes loceklis ir uzskatāms par "darba ņēmēju" ES tiesībās, norādīja: "Kapitālsabiedrības valdes loceklis, kurš tai sniedz pakalpojumus un ir tās neatņemama sastāvdaļa, ir jāuzskata par darba ņēmēju atbilstoši ar Direktīvu 92/85 iecerētajiem mērķiem, ja viņa darbība noteiktu laiku tiek veikta citas šīs sabiedrības struktūras vadībā vai kontrolē un ja kā atlīdzību par šo darbību viņš saņem darba samaksu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.