2011. gada 1. februārī stājās spēkā virkne grozījumu Civillikumā, Civilprocesa likumā, Notariāta likumā un Civilstāvokļa aktu likumā, ar kuriem tika noteikts, ka turpmāk bezstrīdus laulības šķiršanas lietas izskatīs zvērināti notāri. Tādējādi šā gada februārī apritēja pirmais gads kopš šīs reformas, kuras mērķis bija atslogot tiesu sistēmu, cenšoties panākt, ka civillietām, kurās pastāv strīds, saīsinās izskatīšanas termiņi un paaugstinās tiesu efektivitāte. Raksta autore darbā aplūkos, kādas aizvadītā gada laikā ir konstatētas problēmas teorijā un praksē, kā arī sniegs tām iespējamos risinājumus.
Gada laikā pie zvērinātiem notāriem uzsāktas 6235 lietas, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz prognozēto lietu skaitu, jo iepriekš minēto grozījumu likumprojektu anotācijā1 bija paredzēts: vidēji tiesās katru gadu varētu tikt izskatītas apmēram 2800 bezstrīdus laulības šķiršanas lietas. Ņemot vērā Laulības šķiršanas lietu reģistrā pieejamo informāciju, darba autore izstrādāja grafiku (skatīt attēlu), no kura izriet, ka vidēji mēnesī ir saņemti 450 iesniegumi par laulības šķiršanu, bet vislielākais – 910 – pieteikumu skaits, bijis tieši pirmajā mēnesī.
Iesniegums par laulības šķiršanu
Zvērināts notārs laulības šķiršanas lietu uzsāk, ja ir saņemts abu laulāto kopīgs iesniegums par laulības šķiršanu. Atgādinājumam – pie zvērināta notāra var šķirt laulību tikai tādā gadījumā, ja laulātajiem nav kopīgu nepilngadīgo bērnu, kopīgas laulības laikā iegādātas mantas vai arī ja laulātie pirms iesnieguma par laulības šķiršanu iesniegšanas ir vienojušies par laulāto kopīgo nepilngadīgo bērnu saskarsmes tiesību izmantošanu, aizgādību, uzturlīdzekļiem, kā arī par kopīgās mantas sadali.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.