12. Jūnijs 2012 /NR. 24 (723)
Domu mantojums
Pārdomas par Latviju. Principiāli un taktiski apsvērumi Latvijas valsts pastāvēšanas un satversmes jautājumos
1

Mūsu trimdas presē bieži parādās raksti, kuŗos no dažādiem viedokļiem, nereti polēmiku veidā, skārti svarīgi tiesiski un polītiski jautājumi, sakarā ar domu par Latvijas valsts pastāvēšanu un atjaunošanu. Šie diskutējamie jautājumi sastāda veselu jautājumu kompleksu, kas prasa kopīgu iztirzājumu. Tādam nolūkam arī domāti šinī rakstā izteiktie apsvērumi.

I. Vai Latvijas valsts pastāv pēc PSRS okupācijas 1940. g., vācu okupācijas 1941. g. un otrreizējās PSRS okupācijas 1944. g.? Tas ir pamatjautājums visu turpmāko jautājumu kompleksā.

Lai pastāvētu valsts, pēc valststiesībās nodibinātas doktrīnas ir nepieciešami 3 faktori: 1) territorija, 2) iedzīvotāji un 3) suverenā vara.

1. Latvijas valsts territoriju 1940. g. jūnijā okupēja PSRS militarā vara, un ar PSRS Augstākās padomes 1940. g. 5. augusta lēmumu tā iekļauta Padomju Savienībā, neievērojot Latvijas satversmes noteikumus, ka lēmums par Latvijas neatkarības izbeigšanu nododams tautas nobalsošanā, kāda nav notikusi. Tā tad, starptautiskos līgumos noteiktās Latvijas valsts teritorijas iekļaušana Padomju Savienībā pēc Latvijas satversmes ir kvalificējama kā prettiesisks varas akts. Arī starptautisko tiesību laukā valdošās doktrīnas noved pie tādas pat kvalifikācijas. Ja dažas no PSRS saimnieciski un polītiski ietekmētas valstis arī atzinušas Latvijas pievienošanu PSRS-ai, tad iespaidīgākās pasaules lielvalstis tādu atzīšanu vēl joprojām nav devušas.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Livux
17. Jūnijs 2012 / 12:24
0
ATBILDĒT
PALDIES, par šiem Domu mantojuma lieliskajiem rakstiem
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties