2012. gada jūnija sākumā notika Mediācijas padomes rīkotais seminārs "Mediācija Latvijā – iespējas un izaicinājumi". Tajā tika analizēts un izvērtēts, kā mediāciju var izmantot tiesas un tiesu sistēmai piederīgās personas – advokāti un notāri. Mediācijas loma ar katru gadu kļūst arvien aktuālāka, un par tās nepieciešamību tiek runāts arvien biežāk, jo tieši ar mediācijas palīdzību varētu atrisināt daudzas problēmas, piemēram, tiesās samazināt lietu skaitu, kas šobrīd ir viens no iemesliem, kas palielina tiesu noslogotību un pagarina lietu izskatīšanas termiņus. Turpmāk šajā rakstā par to, kā mediācijas procesu var lietot zvērināta notāra darbā.
Jau 2010. gada janvārī Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināts pasākumu plāns koncepcijas "Mediācijas ieviešana civiltiesisku strīdu risināšanā" īstenošanai (2010.–2012. gadam). Tajā tika norādīts, ka Latvijā darbojas tīrās mediācijas modelis. Tas nozīmē, ka mediācijas process notiek ārpus tiesas procesa. Lai novērstu situāciju, ka arvien pieaugošā pieprasījuma pēc mediācijas pakalpojumiem ietekmē rodas atšķirīga mediācijas procesa izpratne, tika nolemts izstrādāt Mediācijas likumu. Pēc diviem gadiem – 2012. gada janvārī – Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināts likumprojekts "Mediācijas likums", kā arī attiecīgi Civilprocesa likuma grozījumi. Iepriekš minētā likumprojekta mērķis ir noteikt vienotus mediācijas procesa pamatprincipus un pamatnoteikumus un sniegt skaidrojumus jēdzieniem, kas attiecas uz mediācijas procesu. Mediācijas likumā ietvertais mediācijas procesa regulējums attieksies arī uz citām tiesību nozarēm, paredzot, ka izņēmumi būs tikai gadījumos, ja to jau neregulē attiecīgās nozares normatīvie akti.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.