Sorosa fonda – Latvija un Rīgas Juridiskās augstskolas rīkotā konference “Tiesiskums 20 gadus pēc komunisma sabrukuma”, kas notika 2012. gada 11.–12. oktobrī Rīgā, bija veltīta tam, lai izvērtētu, kas ir un kas nav mainījies pēdējo divdesmit gadu laikā šajā specifiskajā tiesību telpā un kādas ir tieši šim reģionam raksturīgākās tiesību sistēmas problēmas un to iespējamie risinājumi. Šī konference tematiski sasaucas ar divām citām nesen Rīgā notikušām konferencēm – par tiesiskuma definīciju un lomu starptautiskajās tiesībās1 un tiesību aktu kvalitāti kā efektīvas tiesību sistēmas funkcionēšanas nosacījumu.2
Konferenci 11. oktobrī atklāja Sorosa fonda – Latvija izpilddirektors Andris Aukmanis, savā runā uzsverot, ka liberālas un demokrātiskas sabiedrības veidošana postsociālisma valstīs joprojām ir procesā, īpaši norādot uz Ungāriju, Rumāniju un Bulgāriju. Viņš arī minēja, ka divdesmit gadu laikā kopš komunisma sabrukuma šajā reģionā tomēr ir panākts ievērojams progress demokrātisko vērtību nostiprināšanā.
Savukārt Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa uzsvēra, ka Latvijā transformācijas process no sociālistiskās tiesību sistēmas uz Rietumu tiesību sistēmu ir pilnībā noslēdzies. Viņa norādīja, ka pārejas posms no padomju tiesību sistēmas uz Rietumu tiesību sistēmu balstās ne tikai uz labi uzrakstītām tiesību normām, bet arī uz tiesību piemērotāju prasmēm.
Jāatzīmē tomēr, ka tieši tiesību piemērotāju prasmes vai, pareizāk sakot, to trūkumu konferences runātāji vairākkārt uzsvēra kā vienu no galvenajām problēmām un kavēkļiem tiesiskas valsts veidošanā postsociālisma valstīs.
Atklāšanas runas noslēdza Rīgas Juridiskās augstskolas rektors Georgs Ulrihs (George Ulrich), minot, ka, pirmkārt, pāreja uz jaunām tiesību normām un to piemērošanu praksē ir sarežģīts process, kas vēl joprojām turpinās Austrumeiropas un Centrāleiropas valstīs.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.