Par ārzonu trastu un tā tiesisko dabu
Lauris Leja, juridiskā biroja “Carrington, Hall & Hamburg” jurists, — “Latvijas Vēstnesim”
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”
Trasta jēdziena cilme ir meklējama ļoti senā pagātnē. Pirmais zināmais trasts tika izveidots ap 400. gadu pirms mūsu ēras Grieķijā. To izveidoja Platons savas universitātes attīstīšanai. Trasti bija pazīstami arī romiešu tiesībās. Anglijā trastus sāka izmantot 11. gadsimtā, bet tiesu praksē tie tika nostiprināti 15. gadsimtā. Amerikā pirmais trasts tika izveidots 1765. gadā, t.i., 24 gadus pirms konstitūcijas pieņemšanas, un šis trasts (“The North American Land Company”) darbojas vēl tagad, tātad jau vairāk nekā 200 gadu.
Ar laiku trasti ir pilnveidojušies un kļuvuši par vienu no nozīmīgākajiem finansu plānošanas instrumentiem. Savu ģimenes īpašumu aizsargāšanai trastus ir izveidojušas virkne pasaulslavenu ģimeņu, tai skaitā Kārnegiji ( Carnegie ), Rokfelleri ( Rockefeller ), Fordi ( Ford ), Kenediji ( Kennedy ), Hanti ( Hunt ) u.c.
Trasta tiesiskā konstrukcija
Trasts ir divpusējs līgums (angliski saukts par Trust Deed, Settlement Deed, Declaration of Trust, Trust Instrument vai Trust Indenture ) starp novēlētāju un trastiju ( trustee — aizbildnis, angļu val.), saskaņā ar kuru novēlētājs nodod trastijam daļējas īpašuma tiesības ( proprietary ownership ) uz naudu vai mantu un uzliek pienākumu pārvaldīt viņam īpašumā un valdījumā nodoto īpašumu (trasta īpašums) trešās personas (beneficiāra) interesēs.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.