Ārlietu ministrija ir izskatījusi Centrālās vēlēšanu komisijas lūgumu sniegt atzinumu par 2012. gada 4. septembrī Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniegtā vēlētāju parakstītā likumprojekta Grozījumi Pilsonības likumā (turpmāk – likumprojekts) pārejas noteikumiem.
Ārlietu ministrija atbilstoši tās kompetencei ir izvērtējusi un sniedz savu atzinumu par visām likumprojekta normām kopsakarībā, jo likumprojektā iekļautie pārejas noteikumi ir nesaraujami saistīti ar piedāvātajiem grozījumiem Pilsonības likuma 2. pantā. Ņemot vērā Saeimas kārtības rullī1 un Ministru kabineta kārtības rullī2 nostiprināto principu, ka ir izvērtējama arī likumprojekta ietekme uz jau spēkā esošo tiesību sistēmu un tā atbilstība Latvijas starptautiskajām saistībām, Ārlietu ministrija ir izvērtējusi arī šos aspektus.
Ārlietu ministrija atbilstoši tās kompetencei nevar izvērtēt, vai likumprojekts būtu nododams parakstu vākšanai un pieņemšanai atbilstoši Satversmes 78. pantam. Tomēr vienlaikus vēlamies vērst uzmanību uz noteiktiem aspektiem un iespējamām sekām tā pieņemšanas gadījumā.
Ievērojot minēto, Ārlietu ministrija uzskata, ka likumprojekts nebūtu atzīstams par pilnīgi izstrādātu Satversmes 78. panta izpratnē šādu iemeslu dēļ.
1. Latvijas pilsoņu kopuma atjaunošana ir viena no Satversmē nostiprinātās valsts nepārtrauktības doktrīnas izpausmēm, kas tieši ietekmē Latvijas uzņemtās starptautiskās saistības.3
Latvijas kā demokrātiskas valsts pamats ir Latvijas tauta, kuru veido tās pilsoņi, pamatojoties uz to piederību4 un lojalitāti5 Latvijas valstij, kuras pastāvēšana de facto tika atjaunota 1991. gada 21. augustā. Savukārt nepilsoņiem6 to statuss ir piešķirts, pamatojoties uz to dzīves vietu pēc bijušās PSRS sabrukuma.7 Kā to ir atzinusi Satversmes tiesa: Latvijas kā starptautisko tiesību subjekta kontinuitāte radīja tiesisku pamatu tam, lai noteiktai personu grupai netiktu automātiski piešķirts pilsoņa statuss.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.