4. Decembris 2012 /NR. 49 (748)
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesību normas hipotēze nosaka prasības pamata saturu
6
Mg.iur.
Edgars Briedis
LL.M. cum laude, zvērināts advokāts ZAB "Sorainen" 

Raksta1 mērķis bija kaut daļēji atklāt Civilprocesa likuma 36. panta otrajā daļā un 418. panta otrās daļas 3. punktā lietotā jēdziena "pieaugums" nozīmi (saturu) un līdz ar to izvērtēt līdzšinējo tiesu praksi saistībā ar Civilprocesa likumā lietotā jēdziena "pieaugums" izpratni.

Lai sasniegtu pētījuma mērķi, autoram pētījumā lielākā vai mazākā mērā (cik nu atļauj šādas publikācijas formāts) bija jāanalizē vairāki fundamentāli jurisprudences jautājumi. Šajā pētījuma daļā, kas tagad tiek nodota lasītājiem, galvenais uzsvars ir likts uz jēdziena "prasības pamats" izzināšanu.

Kā lasītājiem tiks parādīts, šī jēdziena izzināšanā būtiska loma ir jēdziena "tiesību normas hipotēze" izprašanai. Tādēļ šai publikācijai ir dots attiecīgs nosaukums.

Metode un tēžu formulēšana

Pamudinājumu veikt šo pētījumu autoram deva divas tiesu lietas, kurās autors pirmās instances tiesās pārstāvēja atbildētājus.

Pirmajā no šīm lietām (lieta Nr. C03051107) prasītājs, būdams īpašuma iznomātājs, cēla pret atbildētāju (nomnieku) prasību par nomas maksas par īpašuma nomu piedziņu. Nomas maksas parāds bija aprēķināts uz noteiktu datumu pirms prasības iesniegšanas tiesā. Pirms lietas izskatīšanas pēc būtības prasītājs iesniedza tiesā prasības pieteikuma "papildinājumus", saskaņā ar kuriem prasītājs palielināja prasības summu, jo kopš prasības iesniegšanas tiesā bija pagājis laiks un bija iestājies termiņš nākamo nomas maksas maksājumu samaksai. Tā kā prasības summa tika palielināta vēl pirms lietas izskatīšanas pēc būtības sākšanas, tad starp pusēm neradās domstarpības par to, vai prasītājs drīkst palielināt prasības summu. Tomēr domstarpības starp pusēm šajā sakarā bija par to, vai prasītājam ir jāmaksā papildu valsts nodeva par prasības summu, par kādu tika palielināta sākotnējā prasības summa.

Prasītājs uzskatīja, ka prasībai pievienotie maksājumi ir "pieaugums" Civilprocesa likuma (turpmāk – CPL) 36. panta otrās daļas izpratnē un līdz ar to valsts nodeva par šo summu pievienošanu prasībai nav jāmaksā.

Atbildētājs izteica argumentu, ka par summu, par kuru prasītājs bija palielinājis prasības summu, ir jāmaksā valsts nodeva, jo ar jēdzienu "pieaugums" ir saprotams tikai un vienīgi "pieaugums" Civillikuma (turpmāk – CL) izpratnē (sk. 960.–986. pantu2). Tā kā konkrētajā gadījumā īpašuma nomas maksas papildu maksājumi nav pieaugums CL izpratnē, tad tiesa nevar pieņemt izskatīšanai prasījumu daļā, par kuru nav samaksāta valsts nodeva.

Neskatoties uz atbildētāja iebildumiem, Rīgas apgabaltiesa, izskatot lietu kā pirmās instances tiesa, atsaucās uz Senāta spriedumu lietā SKC-1533 (uz šo spriedumu tiesas uzmanību vērsa prasītājs) un atzina, ka prasītāja prasības summas palielinājums ir atzīstams par pieaugumu un tāpēc ar valsts nodevu nav apliekams.

Otra lieta (C04210608) juridiskās fabulas ziņā būtībā ir tāda pati kā iepriekš jau aprakstītā lieta. Proti, prasītājs bija piegādājis atbildētājam kurināmo materiālu (enerģijas nesēju), par kuru atbildētājs it kā nebija samaksājis. Prasības pieteikumā norādīto prasības summu prasītājs bija aprēķinājis uz noteiktu brīdi pirms prasības pieteikuma iesniegšanas tiesā. Prasītājs bija turpinājis atbildētājam kurināmā piegādes arī pēc prasības pieteikuma iesniegšanas tiesā. Atbildētājs prasītājam it kā nebija samaksājis arī par šīm kurināmā piegādēm. Tāpēc prasītājs vēl pirms lietas izskatīšanas pēc būtības sākšanas iesniedza tiesā prasības pieteikuma papildinājumus, ar kuriem palielināja prasības summu, bet, uzskatot, ka prasības summai tiek pievienots parāda pieaugums, valsts nodeva par šo it kā pieaugumu netika maksāta.

Arī šajā lietā atbildētājs izteica tiesai argumentu, ka par summu, par kuru prasītājs bija palielinājis prasības summu jeb, kā prasītājs to sauca, parāda pieaugumu ir jāmaksā valsts nodeva, jo ar jēdzienu "pieaugums" ir saprotams tikai un vienīgi pieaugums CL izpratnē, bet konkrētais gadījums nav neviens no pieauguma, kā tas saprotams CL Lietu tiesību nodaļas izpratnē, gadījumiem.

Gluži tāpat kā pirmajā lietā, neskatoties uz atbildētāja iebildumiem, Rīgas apgabaltiesa (tiesas sastāvs katrā no šīm lietām bija cits), izskatot lietu kā pirmās instances tiesa, arī atsaucās uz Senāta spriedumu lietā SKC-153 (arī šajā lietā tiesas uzmanību uz šo spriedumu vērsa prasītājs) un atzina, ka prasītāja prasības summas palielinājums ir atzīstams par pieaugumu un tāpēc ar valsts nodevu nav apliekams.

Tātad galvenā problēma, kas radās abās aprakstītajās tiesu lietās, bija, vai ar CPL lietoto jēdzienu "pieaugums" ir saprotams tikai un vienīgi tas, kas ar pieaugumu tiek apzīmēts CL Lietu tiesību nodaļā, vai arī CPL lietotajam jēdzienam ir plašāka vai pilnīgi cita nozīme. Citiem vārdiem sakot, jautājums ir, vai CPL lietotajam jēdzienam "pieaugums" ir tāda pati nozīme kā CL (t.i., pieaugums ir tikai īpašuma iegūšanas veids) un tāpēc ar pieaugumu nekādā gadījumā nav saprotami ne periodiski veicami nomas maksājumi, ne maksājumi par veiktām preču piegādēm.

CPL lietotā jēdziena "pieaugums" nozīmi ir būtiski izprast, jo no šīs izpratnes ir atkarīgas lietas izskatīšanas robežas kā pirmās instances tiesā, tā apelācijas tiesā.

Saistībā ar lietas izskatīšanu pirmās instances tiesā likums (CPL 36. panta otrā daļa) nosaka, ka par pieaugumu pievienošanu prasībai nav jāmaksā valsts nodeva. Tātad, ja prasībai tiek pievienots kaut kas, kas nav pieaugums, tad prasītājam ir jāpiemaksā valsts nodeva. Ja valsts nodeva netiek piemaksāta, tad attiecīgais prasībai pievienotais prasījums ir atstājams bez izskatīšanas, t.i., šis prasījums paliek un tam ir jāpaliek ārpus lietas izskatīšanas robežām. Turklāt valsts nodevas samaksa ir objektīvs prasības pieteikuma (vai tā daļas, ja prasībai, par kuru valsts nodeva jau ir samaksāta, tiek pievienots it kā pieaugums) pieļaujamības kritērijs, kas tiesai ir jākontrolē pēc savas iniciatīvas (ex officio).

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
dr.iur.
5. Decembris 2012 / 16:31
0
ATBILDĒT
Ceļot prasību, prasītājs nevar zināt, kad tiesa taisīs spriedumu, kad spriedums stāsies spēkā un kad to izpildīs. Tāpēc prasībā norāda, ka lūdz piedzīt: a) pamatparādu, b) procentus līdz prasības celšanai, c) procentus no prasības celšanas dienas līdz sprieduma izpildes dienai. Valsts nodeva par procentiem pēc prasības celšanas dienas jāmaksā nav. Savukārt, spieduma rezolutīvajā daļā tiesa norāda prasījuma veidu un piedzenamo summu, atsevišķi uzrādot galveno parādu un procentus, laiku, par kādu procenti piespriesti, prasītāja tiesības par laiku līdz sprieduma izpildei (izsoles dienai) saņemt procentus, minot arī to apmēru, kā arī kredītiestādes nosaukumu un konta numuru, kurā veicama samaksa, ja tāds norādīts prasības pieteikumā (CPL 195.pants).
ES
5. Decembris 2012 / 11:20
0
ATBILDĒT
Izlasot rakstu, man rodas sajūta, ka aiz kokiem mežu neredz. Jebkurai atziņai var atrast \"par\" un \"pret\" argumentus. Taču, manuprāt, svarīgs arī ir jautājuma efektīvs un saprātīgs risinājums. Prasītājs taču nevar, ceļot prasību, lūgt piedzīt nomas maksas parādu par periodu uz priekšu. Vienlaikus nav saskatāms racionāls izskaidrojums, kādēļ prasītājam pēc tiesvedības beigām būtu jāceļ jauna prasība par aktuālo parādu (to, ka radušies pēc tam, kad uzsākta lietas izskatīšana pēc būtības) piedziņu. Respektīvi, ja reiz tiesa ir atzinusi, ka nomas maksa ir jāmaksā, ir tikai loģiski, ka no atbildētāja piedzen visu aktuālo parādu, nevis tikai to, kas izveidojies līdz lieta uzsākta skatīt pēc būtības.
Proficius Aliri
4. Decembris 2012 / 23:53
0
ATBILDĒT
Domātrosinošs raksts. Tikai tā CPL lietotā jēdziena „pieaugums” identificēšana ar CL aprakstīto liettiesisko pieauguma institūtu nešķiet pilnīgi pamatota. Tikpat racionāli būtu krimināltiesisko jēdzienu „kukulis” uztvert kā maizes klaipiņa apzīmējumu.

Jautājums par prasības pamata izpratni rakstā aplūkots kā viens no trim pamatjautājumiem, tomēr tā izklāsts visai kodolīgs un neaptver pat to V.Naumova rakstā pieminēto pretrunīgo uzskatu vērtējumu, kas sastopami mūsdienu juridiskajā literatūrā. Piemēram, civilprocesa zinātnes guru V.Bukovska atbalstītais viedoklis par prasības aktīvo un pasīvo pamatu (šo uzskatu recepciju var atrast CPL komentāru iepriekšējās redakcijās u.c.) nav izpelnījies ievērību.

Interesanta teorija par tiesību normas sastāvdaļu – hipotēzes un dispozīcijas – un likuma pantu savstarpējām attiecībām. Lai arī šobrīd plašāk izmanto apzīmējumus tiesiskais sastāvs un tiesiskās sekas, rakstā izmantotais hipotēzes un dispozīcijas saturs domājams ir identisks. Piekrītot, ka tiesību norma nav identiska panta saturam (var sakrist, var būt plašāka vai šaurāka), nevar piekrist apgalvojumam, ka CL 1943.p. nav hipotēzes (tiesiskā sastāva). Vai tiešām tikai kopā ar aizdevuma līguma legāldefinīciju veidojas pilnīga tiesība norma? Tāpat jēdzienu jurisprudences garā veidotais normu piramidālais modelis neizskatās pārliecinošs. Kur tad meklējamas tiesību normas robežas galu galā? Vai konkrētu dzīves notikumu nevar reglamentēt vairākas tiesību normas? Un vai tā patiesībā nav sistēmiskā interpretācija?

Diskutabls ir arī autora prasības pamata traktējums. Sākot no apgalvojuma, ka prasības pamats ir „apstākļi, ar kuriem prasītājs pamato savu prasījumu”, nonāk līdz secinājumam – „prasības pamats ir tiesību normas hipotēzē paredzētie juridiskie fakti”. Turklāt prasības pamats nosaka pierādīšanas nastas apjomu. Pēdējais apgalvojums gan vedina rūpīgāk papētīt pierādīšanas nastas (jeb pienākuma) un pierādīšanas priekšmetu izpratni. Savukārt tiesību normas hipotēze (tiesiskais sastāvs) ir abstrakta un vispārēja, bet prasījuma pamatojums prasa individuālus un konkrētus apstākļus. Normas sastāva un faktisko apstākļu saskares punkts taču ir subsumcijas rezultāts (juridiskā siloģisma mazā premisa), bet tā vairs nav hipotēze.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties