Sūdzības par nepilnībām Latvijas tiesību sistēmā dzirdamas pastāvīgi – tiek teikts, ka "likumdošanā ir robi un likumdošanu vajag sakārtot". Daļēji šādas runas attaisnojamas ar to, ka Latvijas tiesību sistēmai diezgan īsā laikā bija jātransformējas no padomju tiesību lokam piederošas sistēmas par romāņu–ģermāņu tiesību lokam piederošu tiesību sistēmu, papildus tam bija jāpielāgojas eksistencei Eiropas Savienības tiesību sfērā. Tomēr šāda transformācija nevar ilgt nebeidzami, līdz ar to atrunām par tiesību sistēmas nesakārtotību transformācijas procesa dēļ šodien vairs nebūtu nekāda pamata.
Šī nelielā referāta mērķis ir gūt vispārīgu ieskatu, vai Latvijas tiesību sistēmā pastāv pazīmes tādām normatīvo aktu kvalitātes problēmām, kas kritiski apdraud Latvijas tiesību sistēmas efektīvu darbību. Lai īstenotu šo mērķi, tiek analizēts, vai Latvijas likumdošanas procesā pēdējo desmit gadu laikā ir saskatāmas iezīmes, kas atbilst tiesību teorijā atzītām likumdošanas kļūdām. Ar likumdevēju šī referāta ietvaros būtu jāsaprot ne tikai Saeima, bet arī citas institūcijas, kuras ir apveltītas ar tiesībām izdot ārējo normatīvo aktu.
Tiesību zinātnē tiek atzīts, ka ideālu tiesību normu uzrakstīt nevar. Tiesību norma ir jāietērpj noteiktā vārdiskā formā, un, tādējādi konkretizēta, tā jau kļūst daļēji nepilnīga. Atrast īsto tiesību normas jēgu tad ir katra tiesību normu piemērotāja uzdevums. Tomēr arī uzrakstīta tiesību norma var būt gan kvalitatīvi uzrakstīta, gan nekvalitatīvi uzrakstīta. Nekvalitatīvi uzrakstīta tiesību norma agrāk vai vēlāk kļūst par juridisku problēmu, tā vai nu vispār netiek piemērota, vai tiek piemērota nepareizi vai nevienveidīgi. Tiesību sistēmā, līdzīgi kā dzīvā organismā, nav nekā nejauša un nevajadzīga. Katra tiesību norma ir saistīta ar daudzām citām tiesību normām, un viena nekvalitatīva tiesību norma atstāj iespaidu uz visu citu saistīto tiesību normu piemērošanu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.