5. Marts 2013 /NR. 9 (760)
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedums lietā "Mitkus pret Latviju"
4
LL.M
Inese Nikuļceva
zvērināta advokāte ZAB "Eiropas tiesību birojs", lektore biznesa augstskolā "Turība" 

Kā zināms, Latvija ir Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas1 dalībvalsts. Lai izprastu cilvēka pamattiesību attīstības tendences, jo īpaši svarīgi ir sekot Eiropas Cilvēktiesību tiesas (turpmāk – ECT) judikatūrai un analizēt to.

ECT spriedums lietā "Mitkus pret Latviju"2 pieņemts 2012. gada 2. oktobrī. Šajā lietā ECT nav paudusi principiāli jaunas atziņas, un tas nav uzskatāms par "atkāpi" no ECT judikatūras vecākās līdzīgās lietās, tomēr šis spriedums ir pieņemts lietā pret Latvijas Republiku, tāpēc tas ir īpaši svarīgs tieši Latvijai.

Spriedumā lietā "Mitkus pret Latviju" ECT atzina Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (turpmāk – Konvencija) 3. panta (spīdzināšanas aizliegums), 6. panta (tiesības uz taisnīgu lietas izskatīšanu) un 8. panta (tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību) pārkāpumu. Tomēr rakstā tiek analizēts spriedums, ECT argumentācija un izdarītie secinājumi tikai tiktāl, ciktāl tie attiecas uz Konvencijas 8. panta, kas garantē privātās dzīves neaizskaramību, pārkāpumu.

Autore izvēlējusies analizēt tieši Konvencijas 8. panta pārkāpumu tāpēc, ka lietās par privātās dzīves aizsardzību Latvijas tiesu judikatūra vēl tikai veidojas. Turklāt šajās lietās ECT judikatūrā izstrādātie kritēriji ir īpaši svarīgi, jo Latvijas normatīvajos aktos nav ietverts privātās dzīves aizsardzības detalizēts regulējums.

 

Fakti lietā

2003. gada 25.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Baraks Osama
6. Marts 2013 / 01:24
0
ATBILDĒT
\"Ņemot vērā Fizisko personu datu aizsardzības likumā ietverto jēdziena \"personas dati\" ārkārtīgi plašo definējumu, var secināt, ka jēdziens \"fizisko personu dati\" ir analoģisks vai vismaz ļoti tuvs jēdzienam \"privātā dzīve\"\"

----------------------------------

Es pat teiktu, ka personas datu jēdziens tā, kā to definē pie mums, tālu pārsniedz privātās dzīves robežas, jo ir viegli attiecināms arī uz situācijām, kad objektīvu saikni ar privātās dzīves izpausmēm sameklēt ir pagrūti. Labi, ir medicīniskie un citi sensitīvie dati, bet ar to jau viss nebeidzas - FPDAL definīcijas par personas datiem un to apstrādi ir līdz triviālam absurdam plašas. Atklāti sakot, neesmu līdz galam izpratis, kādēļ vispār jāparedz ierobežojumi tādas informācijas izplatīšanai, kas brīvi, legāli publiskā vietā pieejama jebkuram un kas nepārsniedz to informācijas apjomu, ko var iegūt vidējais cilvēks bez nesamērīgas piepūles? Nu nezinu... vai tiešām tas vien, ka kādam varētu likties nepatīkami vai apkaunojoši, ka citi atceras kaut ko ar viņu saistītu, būtu pamats konstatēt leģitīmu interešu, privātuma, personas datu aizskārumu no trešo personu puses?
žurnāliste
5. Marts 2013 / 20:44
0
ATBILDĒT
\"Šis spriedums liecina:

1. par Latvijas žurnālistu nekaunību un stulbumu.\"Mazliet rāmāk! Runājot par Latvijas žurnālistu nekaunību un stulbumu, nav pārāk korekti lietot šādu vispārinājumu. Starp citu, jūsu pašu žurnālā - JV arī strādā žurnālisti... Tātad jūs arī viņus uzskatāt par stulbiem un nekauņām?!
piekrītu
5. Marts 2013 / 14:39
0
ATBILDĒT
Šis spriedums liecina:

1. par Latvijas žurnālistu nekaunību un stulbumu.

2,par Latvijas tiesu nekompetenci

Sprieduma galvenās tēzes jāaizsūta abiem diviem, lai piemremzē.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties