Krimināllikuma sevišķajā daļā ir atsevišķa nodaļa "Noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā". Šajā nodaļā sakopoti panti, ņemot vērā nodarījumu objektu, kas ir valsts un pašvaldību institūciju, valsts dienesta normāla darbība. Kā zināms, kukuļošana (kā kukuļdošana vai kukuļņemšana) būtiski apdraud šo valsts institūciju normālo darbību. Tādēļ likumdevējs kukuļņemšanu atzīst par smagu noziegumu, bet, pastāvot sevišķi pastiprinošiem apstākļiem, – pat par sevišķi smagu noziegumu.
Ņemot vērā apstākli, ka valsts amatpersonām piešķirtās pilnvaras bieži vien skar plašu personu interešu loku vai arī valsts amatpersonas pilnvaru realizācija rada būtiskas tiesiskas sekas, kukuļošanas noziegumu izmeklēšana notiek pastiprinātas intereses apstākļos. Sevišķi, ja pie kriminālatbildības tiek saukta sabiedrībā pazīstama vai ar tādu saistīta persona. Neapšaubāmi, šādu noziedzīgu nodarījumu izmeklēšana nav vienkārša, bet tomēr nedrīkst ignorēt fundamentālus tiesiskas valsts pamatprincipus un pie atbildības saukt nevainīgas personas, savas darbības attaisnojot, piemēram, ar mērķi iegūt liecības, kas būtu apsūdzošas kādai citai noteiktai personai.
Šajā rakstā vēlos apskatīt kādu konkrētu iztiesātu krimināllietu, kurā pie kriminālatbildības bija saukta persona J.Š. Nozīmīgumu lieta ieguva ne vien tās sensitīvisma dēļ (iesaistīto iestāžu un personu dēļ), bet arī krimināltiesību pamatjautājumu apskatīšanas un padziļinātas analīzes dēļ.
Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palāta 2009. gada 5. jūnijā pieņēma spriedumu, personu J.Š. atzīstot par vainīgu kukuļdošanas mēģinājumā. Persona J.Š., tiesas ieskatā, bija devusi atlīdzību savam darbiniekam, kurš to kā mantisku labumu (kukuli) nodeva kādas ministrijas tulkam par to, lai tā palīdz sagādāt izziņu par J.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.