30. Aprīlis 2013 /NR. 17 (768)
Domu mantojums
Par pierādīšanas pienākuma iztirzājumu Vladimira Bukovska "Civīlprocesa mācības grāmatā"
2
Dr.iur.
Erlens Kalniņš
zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes lektors 

1. Pierādīšanas pienākuma iztirzājumam veltītais fragments no 1933. gadā publicētās Vladimira Bukovska "Civīlprocesa mācības grāmatas"1 ir balstīts uz tajā laikā spēkā esošajām Civilprocesa nolikuma2 un Vietējo civillikumu kopojuma (Baltijas vietējo likumu kopojuma III daļas)3 normām. Šajā grāmatā Civilprocesa nolikums ir apzīmēts ar saīsinājumu "C. pr. n.", bet Vietējo civillikumu kopojums – ar saīsinājumu "Civīllik." vai vārdu "Civīllikumi".

Taču zīmīgi, ka Civilprocesa nolikuma 102. un 454. panta noteikumiem par pierādīšanas pienākumu – kā galvenajām normām, kas analizētas kopsakarā ar Vietējo civillikumu kopojumā ietverto regulējumu, – saturiski atbilst šobrīd spēkā esošā Civilprocesa likuma4 93. panta pirmās daļas 2. un 3. teikums. Tā Civilprocesa nolikuma 102. un 454. pants (abu šo normu saturs bija identisks) paredzēja, ka "prasītājam jāpierāda sava prasība", bet "atbildētājam, kas ceļ ierunas pret prasītāja prasījumiem, jāpierāda savas ierunas". Savukārt Civilprocesa likuma 93. panta pirmās daļas 2. un 3. teikumā paredzēts, ka "prasītājam jāpierāda savu prasījumu pamatotība", bet "atbildētājam jāpierāda savu iebildumu pamatotība".

Kas attiecas uz Civilprocesa likuma 93. panta pirmās daļas 1. teikumu ("katrai pusei jāpierāda tie fakti, uz kuriem tā pamato savus prasījumus vai iebildumus"), šie noteikumi ir ļoti līdzīgi Latvijas PSR civilprocesa kodeksa 51.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
DNS
30. Aprīlis 2013 / 11:02
0
ATBILDĒT
Tas, ka atsevišķi tiesneši neņem vērā pat dokumentus, kurus iesniedz tiesībās aizskartais, ir šokējoši. Matīsa 45, Rīgā denacionalizācijas lietā īpašnieki aiznesa uz tiesu kaudzi ar dokumentiem, bet Rīgas apgabaltiesa un Senāts atsaucās tikai uz nelikumīgi denacionalizētā īpašuma pārpircēju \"labticību\"!!?? Var jau gudri prātuļot, bet tiesu zālēs notiekošais nereti ir šokējošs...
fane
30. Aprīlis 2013 / 10:51
0
ATBILDĒT
Man patīk! Bukovskis ar Kalniņu komplektā - tiešām atbilstoši!

Paldies autoram. Pamatīgi un eleganti, kā vienmēr.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties