Žurnāla "Jurista Vārds" 2012. gada numuros tika publicēti vairāki krimināltiesību zinātnieku raksti, kas bija veltīti vērtējuma jēdziena "būtisks kaitējums" izpratnei krimināltiesību teorijā un tiesu praksē (piemēram, U. Krastiņš "Vērtējuma jēdzieni Krimināllikuma normās"; D. Hamkova, V. Liholaja "Būtiskā kaitējuma izpratne: likums, teorija, prakse"). Diemžēl minētajos rakstos nav atrodama atbilde uz jautājumu par likuma "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību" 23. pantā minēto "citu ar likumu aizsargāto interešu apdraudējuma" izpratni un šāda apdraudējuma atzīšanu par ievērojamu Krimināllikuma 210. panta gadījumos, kad no šajā normā paredzētajām noziedzīgajām darbībām cieš kredītiestādes.
Krimināllikuma 210. pants pašreizējā redakcijā paredz kriminālatbildību par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu subsīdiju, kredīta vai cita aizdevuma saņemšanai vai subsīdiju, kredīta vai cita aizdevuma izmantošanas laikā, ja ar to radīts būtisks kaitējums valstij, kreditoram vai ar likumu aizsargātām citas personas interesēm.
Līdz 2013. gada 1. aprīlim būtiskā kaitējuma nodarīšana kā kvalificējošā pazīme nepatiesu ziņu sniegšanai aizdevuma saņemšanai ir paredzēta minētā panta trešajā daļā. Šī apstākļa dēļ jautājums par Krimināllikuma 210. pantā paredzēto darbību rezultātā radīta kaitējuma vērtējumu pastāvošajā tiesu praksē tika risināts spriedumos lietās par Krimināllikuma 210. panta trešajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu.
Būtiskā kaitējuma kritēriji ir norādīti likuma "Par Krimināllikuma spēkā stāšanas kārtību" (turpmāk arī – Speciālais likums) 23. panta pirmajā daļā, kur noteikts, ka atbildība par Krimināllikumā paredzēto noziedzīgo nodarījumu, ar kuru radīts būtisks kaitējums, iestājas, ja noziedzīga nodarījuma rezultātā ne vien nodarīts ievērojams mantiskais zaudējums, bet arī apdraudētas vēl citas ar likumu aizsargātās intereses un tiesības vai ja šāds apdraudējums ir ievērojams.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.