25. Jūnijs 2013 /NR. 25 (776)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par Veco Derību, sociāli atbildīgu valsti, demogrāfiju un žēlsirdību
34

Pirms kāda laika šā raksta autors kādā īsā atelpas brīdī aplūkoja Latvijas ziņu portālus, lasīdams svaigas un ne tik svaigas ziņas. Pirmā ziņa, kas iekrita viņam acīs, bija šāda:

"Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja likumprojektu, kas paredz aizliegt smēķēt uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem, lodžijām, kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās [..]"1

Šī ziņa lika autoram uz brīdi aizvērt ziņu portālu un nopietni aizdomāties. No vienas puses, autors abām rokām atbalsta smēķēšanas ierobežojumus sabiedriskās vietās un iestājas par nesmēķētāju (it īpaši bērnu) tiesībām neelpot tabakas dūmus. No otras puses, vai šāds aizliegums ir attaisnojams, ja smēķēšana norādītajās vietās nevienam objektīvi netraucē: piemēram, gadījumā, ja daudzdzīvokļu mājā visi pārējie dzīvokļi ir neapdzīvoti vai ja visi mājas iemītnieki ir kaislīgi smēķētāji? Kāds ir šāda likuma pamatmērķis: aizsargāt citu tiesības (kas ir pašsaprotami un nekādus iebildumus nerada) vai tomēr, līdzīgi valdonīgai bērnudārza auklei, aizsargāt pieaugušus rīcībspējīgus cilvēkus pašus no sevis? Un tā šīs pārdomas noveda autoru līdz fundamentālajam jautājumam, kas būtu nopietni jāapdomā katram sevi cienošam juristam: kāda ir valsts loma vispār?

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
34 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
miau
29. Jūnijs 2013 / 22:35
0
ATBILDĒT
Muļķības kaut kādas. Jūsu komentārā neredzu nekādus argumentus, tikai nemotivētu histēriju un naidu pret ASV tipiskā laikrakstu \"Cīņa\" un \"Padomju Jaunatne\" stilā. Diez vai jums vispār ir priekšstats par ASV; šaubos, ka vispār esat tur bijis/usi. Par Amerikas nākotni nekreņķējieties: Amerika izķepurosies sveikā, kad Eiropa jau \"noies pa burbuli\". ES kopējais bezdarba rādītājs ir 11,1, ASV tikai 7,5. Nacionālais kopprodukts \"per capita\" ASV ir lielāks, nekā absolūtajā vairākumā ES valstu. Jaunie talantīgie zinātnieki un inženieri, lai taisītu labu karjeru, parasti dodas no ES valstīm uz ASV, nevis otrādi. Amerikāņu universitāšu un lielo firmu laboratorijās ir daudz pētnieku no Eiropas, nevis otrādi. ASV ar Māršala plānu piecēla kājās kara sagrauto Rietumeiropu. Pateicoties ASV militārajam \"vairogam\", Rietumeiropas valstis spēja brīvi attīstīties Aukstā kara gados. Tas, ka ASV, lai izdzīvotu, vajag strādāt, nevis gulēt piedzērušam pažobelē un tik saņemt pabalstus, tas gan ir taisnība.

Tāpat redzams, ka ekonomikas zinātnē neko nesajēdzat. Ekonomikas zinātnes pirmais uzdevums ir meklēt objektīvas likumsakarības, kā veidojas cenas, kā aprēķinās preces vai pakalpojuma vērtība, kā cilvēki uzvedas ekonomikas \"spēļu laukumā\". Līdz ar to pārmest autoram to, ka viņš minējis vienu no šīm likumsakarībām (bērns kā kapitālieguldījums), ir vienkārši debīli – tāpat, kā pārmest matemātiķim, ka viņa minētā algebras formula ir \"amorāla\".
Kājāmgājējs
29. Jūnijs 2013 / 19:21
0
ATBILDĒT
Re: ekonomika un Vecā Derība. Es domāju, ka autors qua Bībeles interpretētājs et cetera nav tas lielākais guru Kembridžas līmenim. Ergo, saskaņā ar gudrāko Oksfordas guru, kas ir capo di tutti capi, mācību, socioloģiskās tiesību skolas ieskatā ir moderni prezumēt ab absurdo, ka ab initio labklājības valsts ir terra incognita, un, maisot šo sociālekonomisko spageti bļodu, nav iespējams panākt quid pro quo. Ibidem ir tik daudz starptautisko tiesību aspektu, kuros Vecās Derības elementi a priori var tikt visai eleganti izmantoti a posteriori, un tas tiek tikpat eleganti atspoguļots recenzējamos starptautiskos žurnālos.
sm.
28. Jūnijs 2013 / 17:46
0
ATBILDĒT
Pirmais raksts JV, ko bija pretīgi lasīt, jau sākot ar ideju, ka kristīgs cilvēks ir pret labklājības valsti, vai skatījums uz bērniem caur kapitālieguldījuma prizmu. Tas ir apmēram, kā Dimiters ļāva savu albumu finansēt Stendzeniekam. No šādiem cilvēkiem zūd ticība cilvēcei. Varbūt pašreizējais attīstīto valstu labklājības modelis nav tas labākais pašu valstu nākotnei, bet tas ir jāpilnveido, jāuzlabo, atrodot vājās vietas, piemēram, pārāk liela citu kultūru ieplūšana (arī demokrātija ir slikta, bet nekas labāks nav izdomāts). Citādi, bez cilvēciskās solidaritātes, mums būs vēl viena ASV, kur cilvēki nevar samaksāt par veselības aprūpes pamatiem, kur cilvēkiem nav nekādas iespējas pret lielajām korporācijām, vide tiek masveidā degradēta, valda viss, kam ir ekonomiskā vērtība (nauda, nafta, pilna valsts ar šaujamieročiem, lētais darbaspēks, garas virsstundas), bet cilvēks un daba nav nekas, tikai kapitālieguldījums, tiek slavēti cilvēki, kas pelna, neskatoties, kā pelna. Dažreiz no aktikrista pozīcijām var justies tuvāk dievam (jeb visas dabas dziņai dzīvot, attīstīties), nekā no reliģiska cilvēka.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 31
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties