15. Oktobris 2013 /NR. 42 (793)
Informācija
Tiesu darbinieki aktīvi iebilst pret jaunajiem pienākumiem
71
Sannija Matule
"Jurista Vārda" galvenā redaktora vietniece 

Pirmajā oktobrī jeb dienā, kad apritēja pirmais mēnesis, kopš stājās spēkā izmaiņas normatīvajos aktos attiecībā uz tiesu nolēmumu anonimizāciju un publiskošanu tīmeklī, 16 Jelgavas tiesas darbinieki saistībā ar šiem jauninājumiem nosūtījuši atklāto vēstuli tieslietu ministram, Tiesu administrācijai, Tieslietu padomei un minētās tiesas priekšsēdētājai. Tajā paustas tiesu darbinieku iebildes pret jaunajiem pienākumiem un redzējums par lietu kārtību.

Veidojas kārtējais lietudarbu uzkrājums

Lai gan minētā vēstule tika adresēta arī Jelgavas tiesas priekšsēdētājai Līgai Ašmanei, viņas pienākumus šobrīd pilda tiesnese Iveta Salaka, kas sarunā ar "Jurista Vārdu" atzina: to, ka jaunā tiesu nolēmumu anonimizācijas kārtība un no tās izrietošais ir problēma, "visi saprata jau pirms likuma "Par tiesu varu" grozījumu stāšanās spēkā". Tādēļ arī I. Salaka apliecināja atbalstu Jelgavas tiesas darbinieku iniciatīvai, un tāds esot arī no kolēģiem citās tiesās. Līdz ar to konkrētajā situācijā nav runa par attiecīgās tiesas darbinieku vēlmi "buntoties", bet gan viņi bijuši pirmie, kas saņēmuši drosmi par šo problēmu runāt atklāti un tieši, vēršoties pie nozares atbildīgajām institūcijām. "Jautājums ir problemātisks, un tas ir jārisina," uzsver I. Salaka un norāda uz vairākiem aspektiem, kas prasa konkrētas atbildes un rīcību. Piemēram, vai patiešām tiesu nolēmumu anonimizācija ir jāveic tiesu darbiniekiem, kuriem jau tāpat netrūkst darba? Turklāt, ja reiz šāds papildu darbs ir uzlikts, būtu tikai samērīgi par to paredzēt arī atlīdzību, kāda šobrīd neesot noteikta.

Taču neatkarīgi no iepriekš minētā Jelgavas tiesas sastāvu bažīgu dara arī fakts, ka pašlaik tiem nemaz nav tehnisku iespēju izpildīt likuma prasības. "Kopš 1. septembra līdz šodienai, 8. oktobrim, Jelgavas tiesā nav anonimizēts neviens nolēmums, lai gan arī mums ir tādi, kas šajā laikā ir pieņemti un stājušies spēkā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
71 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ai_bi
21. Oktobris 2013 / 09:30
0
ATBILDĒT
Tās personas, kurām nepatīk spriedumu publiskošana droši var izmantot izlīgumu vai mediāciju. Publiskošana (bez datu slēpšanas)būtu vērtējama pozitīvi gadījumos, kad tiek pārkāptas patērētāju tiesības u.c., līdzīgos, gadījumos.
Magone
19. Oktobris 2013 / 16:09
0
ATBILDĒT
It kā loģiski par to noslodzi sakāt, ka piemaksa neatrisinās noslodzi. Bet praksē (tas neattiecas konkrēti uz tiesu darbiniekiem, bet vispār uz dzīves novērojumiem) viss ir savādāk. Ja maksā vairāk, tad arī izdara vairāk. Atcerieties to situācijās, kad darbinieki gaužas, ka netiek ar darbiem galā. Tad pareizais (un arī lētākais) risinājums bieži vien ir nevis palielināt darbinieku skaitu, bet palielināt algas tiem pašiem darbiniekiem. Tad izrādās, ka viņi tomēr tiek ar darbiem galā. Motivācijai ir liela nozīme. Šādās lietās loģika ne vienmēr nostrādā.
Armands
18. Oktobris 2013 / 16:34
0
ATBILDĒT
Šajā diskusijā neviens nav apgalvojis, ka tiesu darbinieki ir slinki. Taču, pirmkārt, dažreiz mēdzat pārcensties ar anonimizēšanu. Otrkārt, algas paaugstināšana, lai gan nepieciešama un kopumā atbalstāma, tomēr neatrisina tiesu darbinieku noslodzes problēmu. Ja tiesu darbinieki bija pārslogoti jau pirms nolēmumu anonimizācijas pienākuma uzlikšanas, tad algas palielināšana šo pārslodzi nemazinās (te būtu analoģija ar Ford konveijeru: ja darbiniekam motora salikšanai nepieciešams 5 min., tad pie algas palielinājuma kaut vai 100 reizes tas pats darbinieks tajās pašās 5 min. nevarēs papildus motoram salikt vēl karburatoru). Te tiešām ir akmens TM un TA lauciņā, jo, manuprāt, ikvienam saprātīgam un loģiski domājošam cilvēkam ir skaidrs, ka papildus darbību veikšanai ir nepieciešami papildus laika un visi pārējie resursi. Ja tiek atzīts, ka ar esošo darbinieku skaitu bija nepietiekami, lai viņi efektīvi un bez pārslodzes pildītu līdzšinējos pienākumus (protokolu un pavadrakstu noformēšana, lietas materiālu iešūšana u.tml.), tad kāda mārrutka pēc kāds TM un TA domā, ka tas pats darbinieku skaits, kas jau tā netiek galā ar līdzšinējiem pienākumiem, tiks galā vēl ar jauniem pienākumiem.



P.S. ja patiesībai atbilst tas, ka TA palīgu mācībās ir atzinusi problēmas ar programmatūru, tad nevajadzēja pūst miglu acīs šīs nedēļas JV, bet skaidri un gaiši gan JV, gan tiesas.lv atzīt, ka ir problēmas ar programmatūru, kas, teiksim, līdz 01.11.2013. tiks atrisinātas. Un padomāt, vai tiešām problēma ir tikai programmatūras kļūdās, bet ne tajā, ka noslogotiem palīgiem tiek uzlikti papildus pienākumi.

No otras puses, ja katram tiesnesim ir pa vienam palīgam un sekretāram, tad nu gan visiem trijiem kopā vajadzētu tikt galā ar saviem līdzšinējiem pienākumiem un nesūdzēties par kādu īpašu pārslodzi. Ja kļūdos, tad paskaidrojiet, kas ir par iemeslu pārslodzei.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 68
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties