22. Oktobris 2013 /NR. 43 (794)
Numura tēma
Preambula var tikt izmantota kā vēstures politizācijas instruments
Dr.hist.
Kaspars Zellis
LU Sociālo zinātņu fakultātes pētnieks  

Tēzes tika rakstītas pēc Latvijas vēstures institūta direktora Gunta Zemīša lūguma, lai ieskicētu tos aspektus, kas, manuprāt, preambulas un tās komentāru daļā prasās pēc pārskatīšanas vai precizēšanas. Pieņemu, ka līdzīgas pārdomas ir uzrakstījuši arī citi vēsturnieki un ar šo ideju kopsavilkumu G. Zemītis iepazīstinās klausītājus 25. oktobra konferencē "Latvijas valsts pamatu atspoguļojums izvērstā Satversmes preambulā – ideja un iespējamais raksturs". Savas tēzes publicēju pēc žurnāla "Jurista Vārds" redakcijas lūguma. Atzīstot savas paviršās zināšanas valsts tiesībās, es aplūkošu tikai tos aspektus, kas skar vēsturi un tās skaidrojumus.

Nosacīti šīs tēzes varētu sadalīt trīs tematiskajās grupās, kas piedāvā apspriest jautājumus par (a) jēdzienisko pamatojamību (1–6); (b) vēstures kontekstualītāti (7–12) un (c) pagātnes/atmiņu politiku (13–19).

1. Jautājumi ir par pašu preambulas nepieciešamību un tajā ietvertā jēdzieniskā aparāta pamatotību. Preambulas teksts un komentāri nereti ir pretrunā viens otram, kas rada neizpratni.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties