Nodokļu tiesības nav saistījušas būtisku Latvijas juristu ievērību, un publiskajā telpā nenotiek diskusijas par Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) nodokļu revīzijas (audita) praksi un tiesu nolēmumiem, kas skar pievienotās vērtības nodokļa (turpmāk – PVN) sistēmas ļaunprātīgu izmantošanu. Tādēļ šī raksta mērķis ir caur tiesību zinātnes prizmu rosināt diskusiju par Latvijas PVN sistēmas problemātiku.
Publiskajā telpā latviešu valodā nav pieejamas publikācijas par ļaunprātīgas PVN sistēmas izmantošanas shēmām un to radītām sekām godprātīgiem nodokļu maksātājiem. Ņemot vērā informācijas trūkumu, šī raksta pirmajā daļā aprakstīti būtiskākie PVN sistēmas pamatelementi un darbības sistēma, kā arī sniegts īss apraksts par mehānismiem, kurus lietojot atsevišķos gadījumos PVN sistēma tiek izmantota ļaunprātīgi.
Savukārt raksta otrajā daļā sniegts ieskats Eiropas Savienības Tiesas (turpmāk – EST) un Latvijas tiesu atziņās no nodokļu strīdu lietām, kas skar PVN sistēmas ļaunprātīgu izmantošanu.
PVN sistēmas pamatelementi
Latvijas PVN sistēma ir daļa no kopējās Eiropas Savienības (ES) PVN sistēmas. ES PVN sistēma ir harmonizēta, galvenokārt balstoties uz PVN Direktīvas tiesību normām.1 Tādējādi Latvijas PVN sistēma ir izveidota, ieviešot ES PVN jomu regulējošās tiesību normas nacionālajā tiesību sistēmā, un Pievienotās vērtības nodokļa likums2 ir izveidots uz PVN Direktīvas pamata.
Pēc savas būtības PVN ir nodoklis, kuru pilnā apmērā samaksā preces vai pakalpojuma pircējs – gala patērētājs. To iekasē un valsts budžetā iemaksā komersants. PVN ir neitrāls nodoklis ar PVN apliekamam saimnieciskās darbības veicējam. Budžetā maksājamais PVN veidojas no starpības starp iekasētā PVN no realizētās preces vai pakalpojuma vērtības un PVN priekšnodokļa (citiem PVN maksātājiem samaksātā PVN savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai). Tas nozīmē, ka praksē PVN neitralitāti nodrošina PVN priekšnodokļa atskaitīšanas mehānisms, jo faktiski nodokļa maksātājs valsts budžetā maksā tikai daļu no iekasētās PVN summas. Saimnieciskās darbības veicējs – nodokļu maksātājs ir pilnībā atbrīvots no samaksātā PVN sloga, ja iegādātās preces vai pakalpojumi ir izmantoti vai tiks izmantoti tā saimnieciskās darbības nodrošināšanai, kas ir apliekama ar PVN. PVN priekšnodokļa atskaitīšanas mehānisms nodrošina, ka PVN slogs cauri visai darījumu ķēdei tiek pārnests uz pakalpojumu vai preču gala patērētāju.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.