1. Aprīlis 2014 /NR. 13 (815)
Skaidrojumi. Viedokļi
Zirneklis, skudra, bite un citi: skats uz dažādiem juristu tipiem
16

2013. gada 3. decembrī iznāca žurnāla "Jurista Vārds" astoņsimtais numurs. Uz globālo norišu un problēmu fona šī ziņa varbūt var likties nenozīmīga, taču īstenībā tā ir ļoti svarīga: tas nozīmē, ka atjaunotā Latvijas valsts pastāv pietiekami ilgi un tās tiesību sistēma darbojas pietiekami stabili, lai tās juridiskais nedēļraksts varētu nosvinēt savu astoņsimto laidienu. Tagad autors ar nepacietību gaida dienu, kad klajā nāks "Jurista Vārda" tūkstošais numurs.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
16 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Tarantuls
4. Aprīlis 2014 / 21:57
1
ATBILDĒT
Atzīstu, ka esmu "zirneklis" un lepojos ar to! Darba man ir tik daudz, ka nav laika vērpt teorētiskus spriedelējumus un brīvdienās urbt vecus tiesību zinātnieku foliantus. Kādu rakstu savā jomā izlasu, ja attiecas uz līdzīgu kategoriju lietām, un ar to man pilnīgi pietiek. Bet ja praksē sastopos ar "skudrām" vai "bitēm", kurām gadījies būt pretējā pusē, tad no viņām pāri paliek tikai kājiņas un antenas.
Seskis
3. Aprīlis 2014 / 13:47
0
ATBILDĒT
Attiecībā uz juristu veidiem, ir bijis tas gods sastapties ar juristu - ķirmi, tas ir jurists, kurš ir sevišķi centīgs, iedzīvojas kāda teorētiķa izveidotajā hipotēzē un čakli urbjas, līdz izpētes objekts sabirst smalkos putekļos, nu gluži kā arheologs, kas iznīcina arheoloģijas pieminekli izzinot to.
Kādu laiku biju domājis, ka izzudis ir "jurista - gliemenes" pasugas tips, tomēr pirms pāris dienām satiku spilgtu šīs pasugas īpatni. Juristu - gliemeni var definēt - persona, kas pazīst personu A, kas ir pietuvināta personai B. Tūlīt paskaidrošu - persona B ir tiesiskuma alfa un omega, kā stāv rakstīts: "kura kājas mazgā un ar saviem matiem žāvē skaistākās advokātes, kuru ieraugot, notāri krīt zemē uz vaiga, bet tiesneši ieraugot dreb bailēs kā apšu lapas".
Jurista - gliemenes ideju auditorija parasti ir jaunāko kursu studenti, kas peld nezināmajā zināšanu jūrā, ierauga skaistu gliemežnīcu, meklē tajā pērli, bet gliemežnīca saspiež vākus kopā un students pārnestā nozīmē nespēj atbrīvoties un noslīkst.
Jurista - gliemenes teorētisko bāzi veido atziņa, ka visu tiesību sistēmu vada, organizē un personificē persona B, kuras ikviens vārds ir zelta vērtē, un jaunajiem juristiem ir iespējas izvirzīties ārpus konkurences, ja viņi uzzinās personas B atziņas. Lai piekļūtu personas B atziņu spožumam, jāizdara sīki pakalpojumi, piemēram, jānoskuj mati, jānoziež galva ar zābaksmēru un jāiet citas personas vietā uz Valsts valodas eksāmenu, jākļūst par fiktīva uzņēmuma valdes locekli vai ar lauznīti daudzdzīvokļu mājā uzlauztu vairāku dzīvokļu durvis, lai pārbaudītu, vai atbilstoši namu pārvaldes datiem dzīvokļi ir tukši un tos varētu izīrēt naiviem īrniekiem.
Katrā gadījumā tiek solīts, ka persona B "piesegs", tomēr visbiežāk jaunā jurista karjera beidzas Aspazijas bulvāra siltajos pagrabos vai prokurora kabinetā, vai arī tā tiek turpināta "kaktu jurista" ampluā.
Protams, arī "kaktu juristi" var sasniegt juridiskās domas virsotnes, tomēr būtībā viņi neaizsargāti, jo darbojas ēnās, tāpēc kļūst par jurista - skolopendras upuriem, kurš apvieno skorpiona un vaboles - kaprača labākās īpašības. Jurists - skolopendra labi jūtas tiesās, jo tur ik dienas tiek iesniegti vērā ņemami juridiskās domas paraugi. Minētā īpatņa taktika ir idejas autora iznīcināšana, lai nesodīti piesavinātos vērtīgu teorētisko bāzi. Pavisam nesen kāds likteņa vajāts "kaktu jurists" vērsās tiesā par morālā kaitējuma atlīdzinājumu, kas nodarīts ieslodzījuma vietā. Tiesas sastāvā esošais jurists - skolopendra, lai piesavinātos klienta vērtīgo izstrādāto teorijas bāzi, apzinoties klienta slikto veselības stāvokli, taisīja kabvēlīgu spriedumu. Ieraugot morālā kaitējuma atlīdzinājuma ciparu, klientu ķēra infarkts. Slimnīcā viņš atģidājās, bet saņēma labvēlīgu papildspriedumu, kas nabaga "kaktu juristu" piebeidza.
Tāda, lūk, ir skarbā izdzīvošanas cīņa juridisko ideju lauciņā!
Ilona
3. Aprīlis 2014 / 00:29
0
ATBILDĒT
Bet neviens tā arī nav pacenties atbildēt uz J.R. uzdoto jautājumu: "kāda veida juristus veido jeb ražo pašreizējās juridiskās augstskolas Latvijā? Kas tad galu galā ir katra konkrētā augstskola: bišu strops, skudru pūznis vai zirnekļa tīkls?"
Kas ir LU JF?
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 13
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties