29. Jūlijs 2014 /NR. 29 (831)
Skaidrojumi. Viedokļi
Noziedzīgu nodarījumu reālā kopība kā atbildību pastiprinošs apstāklis
1
Bac.iur.
Ainārs Persidskis
Biznesa augstskolas “Turība” studiju programmas “Tiesību zinātne” maģistrants  

2013. gada 1. aprīlī kā atbildību pastiprinošs apstāklis Krimināllikumā (turpmāk – KL) tika iekļauts apstāklis "ja noziedzīgais nodarījums veido noziedzīgu nodarījumu reālo kopību", bet pēc A. Judina priekšlikuma un Saeimas vairākuma atbalsta noziedzīgu nodarījumu reālā kopība kā atbildību pastiprinošs apstāklis ar 2014. gada 14. jūniju no Krimināllikuma ir izslēgts.

Pamatojumā A. Judins norāda, ka "saistībā ar grozījumiem, kuri stājās spēkā 2013. gada 1. aprīlī, ir izveidojusies situācija, ka par katru noziedzīgu nodarījumu cilvēks atbild atsevišķi, par katru noziedzīgu nodarījumu cilvēkam piespriež sodu un pēc tam saskaņā ar 48. panta pirmās daļas 1. punktu viņam vēl pastiprina atbildību tādēļ, ka tika izdarīti vairāki noziedzīgi nodarījumi. Tas nav pareizi, un līdz ar to šie attiecīgie vārdi bija jāizslēdz".1

A. Judins nav argumentējis savu viedokli, tikai norādījis, ka tas nav pareizi. Autors nevar piekrist šādam viedoklim, jo reālās kopības gadījumos vainīgās personas izdara vairākus noziedzīgus nodarījumus un šādas cilvēku darbības būtu jāvērtē negatīvāk. Šāda darbība rada lielāku apdraudējumu valstij, sabiedrībai un indivīdam. Turklāt ir izveidojusies situācija, ka par katru noziedzīgu nodarījumu cilvēks atbild atsevišķi, bet ne par katru noziedzīgu nodarījumu vainīgā persona saņem reālu sodu, jo saskaņā ar KL 50. panta otro daļu vainīgai personai tiek mīkstināta atbildība tādēļ, ka izdarīti vairāki noziedzīgi nodarījumi, ietverot vieglāko sodu smagākajā.

U. Krastiņš norāda, ka "vairākus noziedzīgus nodarījumus izdarījusī persona ir negatīvāk vērtējama, jo viņas apziņā jau ir iesakņojies uzskats, ka sabiedrībā var dzīvot, savas personiskās egoistiskās tieksmes izvirzot augstāk par citu cilvēku tiesībām un interesēm".2

A. Ņikiforovs uzskata, ka "vairāku noziedzīgu nodarījumu rezultātā izdarītais kaitējums ir lielāks nekā kaitējums, ja tas būtu izdarīts viena noziedzīga nodarījuma rezultātā".

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
skats no malas
4. Augusts 2014 / 17:06
0
ATBILDĒT
Šķiet ka autors jau aizmirsis vecos labos laikus, kad par atkārtotām 15+ zādzībām varēja dabūt tik par cik par 2.

Rezumējot var secināt:

Autors ir pamatoti konstatējis, ka vairāki izdarīti noziedzīgi nodarījumi, kas veido noziedzīgo nodarījumu reālo kopību ir sabiedriski bīstamāki, kā atsevišķi noziedzīgi nodarījumi, taču tiesas (skatīt autora piedāvāto statistiku, kuru nav pamata apšaubīt) lielākoties notiesājot šādas personas, vieglāko sodu ietver smagākajā vai daļēji saskaita sodus, tādējādi faktiski vainīgā persona bieži vien netiek sodīta par vieglāko izdarīto noziedzīgo nodarījumu vai tiek sodīta ar mazāku sodu, kā izdarot atsevišķu noziedzīgu nodarījumu.

Neskatoties uz iepriekš minēto, diezgan kritiski vērtējama autora ideja minēto problēmu risināt nosakot noziedzīgu nodarījumu reālo kopību kā atbildību pastiprinošu apstākli. Faktiski iepriekš minētās problēmas pamatā ir nevis nepilnības Krimināllikumā, bet drīzāk nepilnības Krimināllikuma piemērošanā, jo Krimināllikums tiesai un prokuratūrai ir devis pietiekami plašas pilnvaras izvērtēt, vai sodi par vairākiem noziedzīgiem nodarījumiem ir iekļaujami, vai saskaitāmi un, ja saskaitāmi, tad kādā apjomā.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties