Šis raksts ir pirmais triju rakstu sērijā par odoroloģiskās ekspertīzes rezultātu izmantošanas problēmām Latvijas kriminālprocesā.
I. Ievads
Šī raksta tapšanai ir sava priekšvēsture. Realizējot aizstāvību kāda kriminālprocesa ietvaros, šo rindu autora sākotnēji vienīgi neskaidrās un nekonkrētās aizdomas par odoroloģiskās izpētes rezultātu apšaubāmību konkrētajā lietā vēlāk pārtapa visnotaļ spēcīgā (un ceru, ka pamatotā) pārliecībā, ka Latvijā ar noziedzīgā nodarījuma vietā izņemto smaržu pēdu izpētes jautājumiem (vismaz pašreiz eksistējošajā versijā vai formātā) saistās ļoti nopietnas problēmas, kas izraisa virkni kriminālprocesuāla un kriminālistiska rakstura iebildumu, ja minētās ekspertīzes rezultāti nopietni sāk pretendēt uz pierādījumu nozīmi.
Tātad viss sākās ar to, ka konkrētajā kriminālprocesā Latvijas odorologi paveica pat teorētiski gandrīz nepaveicamo – izpētes gaitā visi trīs suņi biodetektori skaidri un nepārprotami reaģēja uz pārbaudāmās personas (aizdomās turētā) M.B. smaržas paraugu, kas bija izvietots uz poligona izvēles rindā kopā ar piecu statistu smaržu paraugiem pēc tam, kad meklēšanas startā "dzīvajām mērierīcēm" ieostīšanai tika dota pirms gandrīz pieciem gadiem notikuma vietā uz flaneļa adsorbenta izņemta smaržas pēda.1 Pašam par sevi šim apstāklim, protams, nebija izšķirošas nozīmes, lai sāktu nopietni interesēties par šīs visnotaļ eksotiskās ekspertīzes būtību. Padziļinātu interesi izraisīja vairāki citi apstākļi, un pat ne tas, ka pēc šiem apmēram pieciem gadiem (acīmredzot nepienācīgas glabāšanas rezultātā) uz pieminētā flaneļa adsorbenta jau bija pat izveidojies pelējums.
Jautājumus vispirms izraisīja tas, ka pati smaržas pēda notikuma vietā – daudzstāvu namu pagalmā – siltā vasaras dienā uz asfalta virsmas tika izņemta vairāk nekā divas stundas pēc paša nozieguma (dubultslepkavības) izdarīšanas brīža un no vietas, ar kuru, iespējams, ne vairāk kā dažas sekundes (drīzāk, ka pat vēl mazāk) tikai tīri hipotētiski varēja saskarties slepkavas apavi.
Aizdomas par vēlāk ekspertīzes gaitā izdarīto secinājumu (ne)zinātniskumu vēl pastiprināja tiesas izmeklēšanā konstatētais, ka pie viena no līķa kājām, tas ir tieši tajā vietā, kur no asfalta virsmas arī tika izņemta smaržas pēda, pirms pašas notikuma vietas apskates bez apsardzes uzņēmuma darbinieka, kurš sākotnēji mēģināja konstatēt dzīvības pazīmes abiem cietušajiem, un neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ekipāžas vairāku cilvēku sastāvā, kas konstatēja cietušā nāvi un līdz ar to arī ne mazāk kā vienu minūti uzturējās smaržu pēdas izņemšanas zonā, turpat kā allaž mīdījās arī neidentificēts personu skaits ar visdažādākā ranga priekšniecības pārstāvjiem un citiem vienkāršiem interesentiem.
Turklāt uz notikuma vietu izsauktais kinologs vienīgi ar nožēlu varēja konstatēt, ka "notikuma vietā bija daudz policijas automašīnu un policijas darbinieku.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.