Tā kā Latvijā vidēji mēnesī fiziskās personas maksātnespējas process tiek pasludināts vairāk nekā 100 personām,1 šo personu saistību struktūra ir plaša – tā aptver visus iespējamos gadījumus, sākot ar kredītu mājokļa iegādei un beidzot ar galvojumu par tai piederošās juridiskās personas saistībām. Šo personu vidū ir arī tādi parādnieki, kuriem papildu citām saistībām ir spēkā esošas saistības par savu bērnu uzturlīdzekļu samaksu. Lai arī šīs saistības neveido parādnieka saistību lielāko daļu, ievērojot uzturlīdzekļu saņēmēja ar likumu aizsargāto interesi, to segšana, neapšaubāmi, ir būtiska, taču vienlaikus arī praksē rada jautājumus par kārtību, kādā fiziskās personas maksātnespējas procesā uzturlīdzekļu saņēmējs var īstenot savas tiesības.
Ievērojot, ka fiziskās personas maksātnespējas process ir īpašs pasākumu kopums, kas reglamentē parādnieka līdz maksātnespējas procesa pasludināšanai uzkrāto saistību galīgu noregulējumu, šīs parādnieka saistības ārpus maksātnespējas procesa segt nav iespējams. Tā kā parādnieka saistību segšanas kārtību un tās sekas ekskluzīvi regulē Maksātnespējas likums, personas, kurām ir tiesības saņemt uzturlīdzekļus no maksātnespējīgās fiziskās personas, savas tiesības var realizēt vienīgi Maksātnespējas likumā noteiktajā kārtībā.
Konkrēti uzturlīdzekļu saistības Maksātnespējas likumā ir reglamentētas tikai divās normās –147. panta otrajā daļā, kas paredz uzturlīdzekļu maksājumu prioritāru segšanu bankrota procedūras laikā, kā arī 164. panta ceturtās daļas 1. punktā, kurš nepieļauj prasījumu par uzturlīdzekļu samaksu dzēšanu saistību dzēšanas procedūras rezultātā.
Atbilstoši starptautiskajām fiziskās personas maksātnespējas procesa regulējuma tendencēm2 Latvija ir izvēlējusies bērna uzturlīdzekļiem saglabāt īpašu statusu, nepieļaujot to dzēšanu, kas arī nostiprināts tikko minētajās normās, tomēr esošā speciālā regulējuma divu tiesību normu ietvars praksē rada pietiekami daudz neskaidrību.
Papildus jānorāda, ka būtiski ir nošķirt divus gadījumus, kad personai ir tiesības saņemt uzturlīdzekļu maksājumus no maksātnespējīgās fiziskās personas, – uzturlīdzekļu maksājumu parādu, kas izveidojies līdz maksātnespējas procesa pasludināšanai un sedzams, pamatojoties uz kreditora prasījumu, kā arī kārtējos uzturlīdzekļu maksājumus, kurus maksātnespējīgajai fiziskajai personai ik mēnesi ir pienākums maksāt arī pēc maksātnespējas procesa pasludināšanas.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.