13. Janvāris 2015 /NR. 02 (854)
Skaidrojumi. Viedokļi
Zvērināta tiesu izpildītāja sastādītā akta par fakta fiksēšanu atzīšana par spēkā neesošu
4
Dr.iur.
Līga Mazure
Rēzeknes Augstskolas asociētā profesore  

Kādā netiešā tiesvedībā izkristalizējās neskaidra situācija attiecībā uz zvērināta tiesu izpildītāja fakta fiksēšanu ārpus izpildu lietām, proti, radās jautājums, vai zvērināta tiesu izpildītāja fiksētais fakts un akts par fakta fiksēšanu ir pārsūdzami. Pastāv dažādi situācijas skaidrojumi, iespējams, ar savu taisnību tajos. Tomēr raksta autore sniedz savu redzējumu un situācijas vērtējumu, mudinot uz diskusiju.

Divu blakus esošu zemesgabalu īpašnieku starpā radās strīds, kur viens īpašnieks iesniedza tiesā prasību par braucamā ceļa servitūta nodibināšanu uz otra īpašnieka zemesgabala, tādējādi apgrūtinot otra īpašnieka nekustamo īpašumu. Paralēli tam prasītājs vērsās pie zvērināta tiesu izpildītāja ar iesniegumu fiksēt faktu – faktiski pastāv vai nepastāv ceļš otra īpašnieka zemesgabalā. Zvērināts tiesu izpildītājs minēto aktu par fakta fiksēšanu sastādīja, un prasītājs to iesniedza tiesā kā pierādījumu civillietā par servitūta nodibināšanu.1

Turpretim otrs zemesgabala īpašnieks uzskatīja, ka minētais akts ir sastādīts, būtiski pārkāpjot zvērinātu tiesu izpildītāju darbību regulējošos normatīvos aktus, kas radījis kaitējumu atbildētāja tiesībām un leģitīmajām interesēm; kā arī pārkāpjot Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju kolēģijas statūtus, profesionālās ētikas normas un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes apstiprinātās metodikas noteikumus. Atbildētājs savu viedokli pamatoja ar diviem argumentiem. Pirmkārt, zvērināts tiesu izpildītājs, atrodoties atbildētāja nekustamajā īpašumā un faktiski sastādot aktu minētajā īpašumā, atbildētāju kā īpašnieku nemaz neinformēja, nepieaicināja un neprasīja viņa piekrišanu. Otrkārt, sastādītais akts arī saturiski ir nepamatots, neskaidrs, pretrunīgs un patiesībai neatbilstošs, t.i., neatbilst un nepamatojas uz Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes apstiprinātās metodikas noteikumiem.2

Vienlaikus Latvijas normatīvais regulējums personai neparedz tiesības vērsties tiesā, lai atzītu par spēkā neesošiem zvērināta tiesu izpildītāja sastādīto aktu par fakta fiksēšanu un aktā fiksēto faktu ārpus izpildu lietām, ja minētais akts aizskar personas tiesības un leģitīmās intereses. Arī visas Latvijas Republikas tiesu instances noraidīja personas blakus sūdzību par zvērināta tiesu izpildītāja prettiesiski sastādīto aktu un tajā fiksēto prettiesisko faktu, noraidot arī personas argumentēto risinājumu – Civilprocesa likuma 632.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
FF
14. Janvāris 2015 / 09:40
1
ATBILDĒT
viena gadījuma analīze tiesību doktrīnu neveido. Korekti būtu apkopot zti un tiesu praksi, veikt analīzi, noskaidrot problēmu cēloni (konkrēta zti, zti vispār, tiesību normu vai tml. vaina), sniegt priekšlikumus izmaiņām tiesību normās. Ļoti virspusēji.
ai_bi
13. Janvāris 2015 / 14:20
0
ATBILDĒT
Kas notiek tad, ja divi zvērināti tiesu izpildītāji faktus konstatējuši vai fiksējuši dažādi ?
zeme
13. Janvāris 2015 / 14:09
1
ATBILDĒT
Manuprāt raksta autore lietā ir pārstāvējusi kādu no pusēm un emociju vadīta šajā rakstā nav spējusi skatīties objektīvi uz tiesu izpildītāju fakta fiksāciju kopumā...
...galvenais, kas krīt acīs ir tiesu izpildītāja tiesības atrasties uz citas personas zemes, bez īpašnieka atļaujas un saskaņojumiem (manuprāt mēs katrs ikdienā to darām)
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties