Pagājušā gada izskaņā Tieslietu ministrija sadarbībā ar Latvijas Universitātes Juridisko fakultāti rīkoja tiesību zinātnieku un praktiķu konferenci par civilprocesa aktuālajiem jautājumiem. Tādējādi konferencē dažādu jomu pārstāvji, kuru darbs ikdienā ir saistīts ar Civilprocesa likumu, dalījās savās pārdomās par apzinātajām būtiskākajām problēmām līdzšinējā kārtībā un piedāvāja to iespējamos risinājumus. Tie vienkopus ietverti šajā "Jurista Vārda" izdevumā. Līdz ar to šajā rakstā ietverta informācija gan par grozījumiem Civilprocesa likumā, kas jau ir pieņemti un stājušies spēkā, gan tiem priekšlikumiem grozījumiem, par kuriem diskusija Tieslietu ministrijā ir pabeigta un izstrādātas konkrētas tiesību normu redakcijas, kas iesniegtas Saeimā, kā arī noslēgumā – par plānotajiem un pašreiz apspriešanā un izstrādes stadijā esošajiem priekšlikumiem likumā nepieciešamajām izmaiņām.
Saistībā ar jaunumiem Civilprocesa likumā atzīmējams, ka no 2014. gada sākuma tas ir grozīts deviņas reizes, gan Saeimai reaģējot uz sabiedrībai aktuāliem notikumiem, gan Tieslietu ministrijai rīkojoties ar mērķi efektivizēt civilprocesu, tādējādi veicinot procesuālo ekonomiju un tiesas darba optimizāciju.
Dažādie jautājumi, kas atspoguļo aktualitātes sabiedrībā gan komerctiesību jautājumos, gan ģimenes tiesību jautājumos un citās civilprocesa dažādās dimensijās, ietver nacionālos aspektus un arī Eiropas Savienības tiesību un starptautiskos elementus, kopā veidojot nedalāmu Civilprocesa likumu. Izstrādājot priekšlikumus grozījumiem, jāpatur prātā vairākas pamatvērtības – jau minētā vienotība un nedalāmība, sabalansētas personu tiesības un pienākumi, un nepieciešamība panākt tiesisku rezultātu saprātīgā termiņā, tādējādi nodrošināt Latvijas Republikas Satversmē garantētās pamattiesības.
No 2014. gada sākuma pieņemtie grozījumi Civilprocesa likumā
19.12.2013. likums "Grozījumi Civilprocesa likumā" (spēkā no 2014.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.