Nepamatoti lēta piedāvājuma1 sakarā ir izveidojusies plaša Iepirkumu uzraudzības biroja (turpmāk – IUB) iesniegumu izskatīšanas komisijas un līdz ar to pakārtoti arī tiesu prakse. Tādējādi pamatoti var secināt, ka “piedāvājuma nopietnības” pārbaudes mehānisms piedāvātās cenas aspektā publisko iepirkumu procedūrās ir iedzīvojies praksē un vairumā gadījumu vairs netiek uztverts kā formāls pieprasījums sniegt atbildi, vai cena ir pamatota, protams, saņemot apstiprinošu atbildi, bez pārbaudes pēc būtības.
Nepamatoti lēta piedāvājuma pārbaudes procedūra ir obligāti nepieciešama, lai publiskā iepirkuma līguma slēgšanā panāktu reālu konkurenci.2 Attiecīgi būtu jāatbild uz jautājumu, vai ar reālu konkurenci publiskā iepirkuma procedūrā ir saderīga rīcība, kad piedāvājumā netiek norādītas izmaksas, izmaksas tiek norādītas kā nulle, aizbildinoties, ka tās tiks segtas no uzņēmuma līdzekļiem peļņas vai citā veidā. Minētais saistāms ar to, ka mērķis dalībai iepirkuma procedūrā ir uzvara peļņas nolūkos, un līdz ar to piegādātāji nereti cenu nosaka pakārtoti uzvaras gūšanas iespējām, kas brīvas konkurences apstākļos ir pats par sevi saprotams.
IUB iesniegumu izskatīšanas komisijas praksē ir nostiprināta atziņa, ka iepirkuma procedūrās pretendentiem tiek dota pietiekami liela autonomija ar mērķi nodrošināt pēc iespējas pasūtītājam izdevīga piedāvājuma sagatavošanu, tādējādi nodrošinot valsts un pašvaldību līdzekļu efektīvu izlietošanu. Tomēr jāpatur prātā, ka pretendenta, kurš iesniedzis nepamatoti lētu piedāvājumu, kā arī pretendenta, kurš izmaksas piedāvā segt no paša līdzekļiem vai citā veidā, atzīšana par uzvarētāju iepirkuma procedūrā ir saistīta ar paaugstinātu pasūtītāja risku, jo rezultātā pretendents var nespēt izpildīt iepirkuma līguma noteikumus.
Vienlaikus, lai gan pirmšķietami jēdziens “nepamatoti lēts piedāvājums” saistās ar zemākās cenas piedāvājuma izvēles kritēriju, bez ievērības nevar atstāt IUB iesniegumu izskatīšanas komisijas praksē konstatēto problēmjautājumu3 saistībā ar cenas manipulācijām saimnieciski visizdevīgākā piedāvājuma izvēles kritēriju ietvaros.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.