2015. gada 28. maijā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu "Grozījumi Civilprocesa likumā", ar kuru tiek ieviesta elektroniska nekustamo īpašumu izsolīšana spriedumu izpildes un maksātnespējas procesos. Ar grozījumiem nostiprināts elektronisko izsoļu vietnes izveidošanas un darbības tiesiskais pamats, kā arī noteikts regulējums elektroniskā vidē organizētu izsoļu norisei. Tādēļ Tieslietu ministrija ir sagatavojusi informatīvi skaidrojošu materiālu, lai ziņotu par būtiskākajiem praktiskajiem aspektiem attiecībā uz dalību izsolēs atbilstoši jaunajai kārtībai.
Kā jau tas plašāk ir izskanējis, viena no šābrīža praksē konstatētajām problēmām gan zvērinātu tiesu izpildītāju, gan maksātnespējas procesa administratoru rīkotajās izsolēs ir negodprātīgu personu saskaņota darbība izsolē, lai ietekmētu citus solītājus. Tāpat izsolē var piedalīties neieinteresētas personas, solīšanā mākslīgi paaugstinot cenu bez nolūka iegādāties izsolāmo objektu, tādējādi liekot šķēršļus godprātīgiem izsoles dalībniekiem. Turklāt praksē vērojami gadījumi, kad negodprātīgi izsoles dalībnieki pat izsaka draudus citiem izsoles dalībniekiem, lai atturētu tos no dalības solīšanā.
Šāda prakse rada ne vien kaitējumu kreditoru interesēm, bet arī negatīvu priekšstatu par zvērinātu tiesu izpildītāju un administratoru veiktajām darbībām, gan mazinot šo profesiju uzticamību un prestižu, gan atturot godprātīgas personas no piedalīšanās izsolēs. Līdz ar to tiek kropļots spriedumu izpildes un maksātnespējas procesa mērķis un negodprātīgu personu grupām tiek radīta iespēja iedzīvoties uz parādnieku un to kreditoru rēķina.
Maksimāli saglabājot Civilprocesa likumā un Maksātnespējas likumā noteikto nekustamā īpašuma izsoles struktūru (procesu), klātienē notiekošās nekustamā īpašuma izsoles ir pārceltas uz elektronisko vidi – izsoles izziņošana, pieteikšanās dalībai izsolē un likmju izdarīšana tiks organizēta elektroniski tam īpaši izveidotā elektronisko izsoļu sistēmā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.