Kriminālprocesa likuma (turpmāk arī – KPL) 337. panta otrās daļas 4. punkts noteic, ka par izmeklēšanas tiesneša rīcību vai lēmumiem sūdzību nodod izlemšanai tās pašas tiesas priekšsēdētājam.1 Autora skatījumā, minētā norma ir pretrunā ar citām Kriminālprocesa likuma normām, Latvijas Republikas Satversmi un Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 7. protokola 2. pantu.
Šādus autora iebildumus raisa vairāki apsvērumi. Pirmkārt, KPL 337. pantā pamatā ir nostiprināts vispārpieņemts princips, ka viena līmeņa tiesas, tiesneša, prokurora u.c. lēmums ir pārsūdzams augstāka līmeņa tiesās, prokuroram utt. Taču izmeklēšanas tiesneša lēmums netiek pārsūdzēts augstāka līmeņa tiesai vai tiesnesim, bet gan tā paša līmeņa tiesas priekšsēdētājam.
Otrkārt, KPL 342. panta sestā daļa nosaka, ka augstāka līmeņa tiesas tiesnesis sūdzību izskata slēgtā tiesas sēdē, klātesot sūdzības iesniedzējam un viņa aizstāvim vai pārstāvim. Tā kā sūdzību par izmeklēšanas tiesneša lēmumu izskata tiesas priekšsēdētājs, kurš nav augstāka līmeņa tiesas tiesnesis, 342.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.