Raksta mērķis ir identificēt problēmas, kas saistītas ar noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdziena definējumu un piedāvāt konstatēto problēmu iespējamos risinājumus.
Ievads
Šī raksta aktualitāte ir saistīta ar noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdziena definējuma nevienveidīgo izpratni procesa virzītāju un citu Krimināllikuma1 normu piemērotāju vidū, kas var kļūt un atsevišķos pirmstiesas kriminālprocesa gadījumos vairākkārt ir kļuvusi par iemeslu nepareizai noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības kvalifikācijai, savukārt noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības nepareizas kvalifikācijas gadījumā var tikt piespriests nelikumīgs, nepareizs un netaisnīgs sods vainīgajam, pārkāpjot krimināltiesību principus.
Raksta mērķis ir identificēt problēmas, kas saistītas ar noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdziena definējumu un piedāvāt konstatēto problēmu iespējamos risinājumus. Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, ir jāizpilda šādi uzdevumi: 1) izpētīt noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdziena definējuma tiesisko regulējumu un izdarīt secinājumus, uz kuru pamata izstrādāt priekšlikumus noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdziena definējuma uzlabošanai; 2) analizēt un salīdzināt noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdziena definējuma attīstību Krimināllikumā; 3) izpētīt noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdziena nosaukuma atbilstību krimināltiesību teorijā nostiprinātajai noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības izcelsmei. Rakstā ir lietota induktīvā, deduktīvā, analītiskā, loģiskā un salīdzinošā pētniecības metode.
Noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdziena iztulkošanas problēmas
Noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības pareizas kvalifikācijas nozīme slēpjas apstāklī, ka noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības gadījumos sods tiek noteikts atsevišķi par katru izdarīto noziedzīgo nodarījumu, bet galīgais sods var tikt noteikts ar daļēju vai pilnīgu sodu saskaitīšanu. No tā izriet, ka noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības nepareizas kvalifikācijas gadījumā personai var tikt piespriests netaisnīgs sods.2
Tāpēc noziedzīgu nodarījumu ideālā kopība ir ne viena vien procesa virzītāja un citu Krimināllikuma normu piemērotāju galvassāpes, jo, neskatoties uz Krimināllikumā definēto noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdzienu, kas, pēc autora domām, nav precīzs un ir nepilnīgs, ir jāievēro vēl vairākas citas noziedzīgu nodarījumu ideālo kopību veidojošās pazīmes un papildpazīmes, ir jāspēj pareizi izprast noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdzienā ietverto vārdu nozīmi un jēgu, lai vainīgā persona saņemtu likumīgu, pareizu un taisnīgu sodu.
Autors piedāvā atteikties no noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības nosaukuma "ideālā kopība", to aizstājot ar jaunu – "objektīvo pušu kopība". |
Pēc būtības pie vieniem un tiem pašiem lietas faktiskajiem apstākļiem tiesību piemērotājiem ir jānonāk pie viena un tā paša rezultāta,3 ievērojot nosacījumu, ka Krimināllikumu nedrīkst piemērot pēc analoģijas, jo analoģija krimināltiesībās nav pieļaujama.4 Turklāt tiesas un vienlaikus arī katra tiesneša profesionālais uzdevums ir noskaidrot patiesību un atrast taisnīgu izskatāmās lietas risinājumu.5 Tomēr ir gadījumi, kad nonākt pie vienveidīga kvalifikācijas rezultāta jeb taisnīga izskatāmās lietas risinājuma nav iespējams, jo atsevišķiem vārdiem likumos parasti piemīt plašāks nozīmju spektrs un tie var tikt izprasti daudznozīmīgi.6
Pēc raksta autora domām, viens no šādiem gadījumiem, kad nonākt pie vienveidīga kvalifikācijas rezultāta dažreiz nav iespējams, ir noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdziena definējums. Tāpēc atbilstoši krimināltiesību teorijā nostiprinātām atziņām ir jādefinē noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības jēdziens tā, lai, to izlasot, būtu iespējams izsecināt noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības veidošanās pamatu, proti, izprast noziedzīgu nodarījumu ideālās kopības izcelsmi un nonākt pie vienveidīga kvalifikācijas rezultāta.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.